Trwa ładowanie...

PiS: delegacja do rozmów z prezydentem ws. kalendarza powyborczego

Kierownictwo PiS wyznaczyło delegację do rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą ws. kalendarza powyborczego. Grupa polityków ma z prezydentem omawiać m.in. termin pierwszego posiedzenia Sejmu i powołania rządu.

Share
PiS: delegacja do rozmów z prezydentem ws. kalendarza powyborczego
Źródło: PAP, Fot: Jacek Turczyk
d46u4xs

Rzeczniczka PiS Elżbieta Witek była pytana w Sejmie na kiedy mogłoby zostać zwołane pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji.

- Komitet polityczny podjął uchwałę w sprawie wyznaczenia delegacji do rozmów z panem prezydentem w sprawie kalendarza wyborczego, jeżeli chodzi o ustalenie terminu powołania rządu, składu i tak dalej - poinformowała. Zaznaczyła, że data takiego spotkania nie jest jeszcze znana.

d46u4xs

W delegacji PiS, jak poinformowała Witek, będzie m.in. wiceprezes PiS Adam Lipiński i szef komitetu wykonawczego Joachim Brudziński. Zapytana czy w tej grupie jest także prezes PiS Jarosław Kaczyński, odpowiedziała: "wydaje mi się, że jako szef partii, tak".

Witek nie chciała mówić o tym, jaki termin pierwszego posiedzenia Sejmu jest optymalny dla PiS. - To jest decyzja pana prezydenta. Jest kalendarz wyborczy. Myślę, że pan prezydent nie będzie zwlekał, bo chodzi o to, żeby szybko sformować rząd - powiedziała. - Zostawiamy to panu prezydentowi do rozstrzygnięcia - dodała.

Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska powiedziała we wtorek, że prezydent Andrzej Duda nie zdecydował jeszcze, kiedy odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu po wyborach.

Prezydent zwołuje pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów; po tegorocznych wyborach inauguracyjne posiedzenia najpóźniej muszą więc odbyć się do 24 listopada. Na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji dotychczasowy premier składa dymisję.

d46u4xs

We wtorek komitet polityczny PiS zdecydował, że - zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami - Beata Szydło jest kandydatką partii na premiera.

Witek była pytana, czy komitet polityczny PiS zbierze się jeszcze, aby omówić skład rządu, który ma formować Szydło. - To jest tak statutowo, że najważniejsze decyzje będzie podejmował komitet polityczny, wtedy gdy kalendarz związany z ogłoszeniem wyników wyborów, z przedstawieniem kandydata na premiera i formowaniem rządu rozpocznie się - dodała.

Rzeczniczka PiS mówiła również o projektach, które będzie zgłaszał PiS. - 500 plus (500 zł na drugie i kolejne dziecko) i obniżenie wieku emerytalnego to priorytet. Eksperci mają to wyliczone. To będzie możliwe do wprowadzenia już w 2016 roku - powiedziała. Zaznaczyła, że to są dwa priorytety, które PiS planuje od 2016 roku. - Oczywiście nie od 1 stycznia, bo to wymaga też czasu - dodała rzeczniczka PiS.

Witek - której nazwisko wymieniane jest w kontekście obsady funkcji ministra edukacji - mówiła też o projekcie zakładającym zniesienie gimnazjów. - Proszę nie mówić o likwidacji - powiedziałabym: wygaszanie. To byłoby w roku szkolnym 2016/17. To wiązałoby się z równoczesną zmianą podstawy programowej od przedszkola aż do szkoły podstawowej - powiedziała. Dodała, że "w sensie kosztów to jest policzone - są niewielkie".

d46u4xs

Zaznaczyła, że PiS cały czas opowiada się za podwyższeniem kwoty wolnej podatku do 8 tysięcy. Przypomniała, że w środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3089 zł są niezgodne z konstytucją i tracą moc 30 listopada 2016.

- Podwyższenie kwoty od podatku jest oczekiwane przez obywateli i powinno nastąpić - oświadczyła rzeczniczka PiS.

d46u4xs

Podziel się opinią

Share
d46u4xs
d46u4xs
Więcej tematów