PiS chce zmian ustawy o kredycie konsumenckim
Ograniczenie kosztów kredytu konsumenckiego i obowiązek precyzyjnego określenia kosztów jakie poniesie konsument, który nie wykona zobowiązań kredytowych - to główne założenia projektu nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim autorstwa PiS.
Według projektu, maksymalny poziom rzeczywistej, rocznej stopy oprocentowania kredytu konsumenckiego ma wynosić 150% odsetek ustawowych, zaś maksymalny koszt, który kredytobiorca poniesie w przypadku niespłacania kredytu to trzykrotność odsetek ustawowych. Zgodnie z założeniami projektu, jeżeli kredytodawca nie przestrzegałby ograniczeń w zakresie kosztów kredytu, ponosiłby karę do 2 lat więzienia.
Chcemy uregulować w sposób systemowy kwestię nadmiernego zadłużenia obywateli - powiedział na konferencji prasowej autor projektu poseł Przemysław Gosiewski (PiS). Wyjaśnił, że proponowana nowelizacja wprowadza jasne reguły dotyczące kosztów ograniczenia kredytu i dodał, że takie ograniczenia nałożone na instytucje udzielające kredytów konsumenckich mają zlikwidować "pułapkę kredytową" - gdy rzeczywiste koszty kredytu znacznie przewyższają sumę kredytu.
PiS proponuje też wprowadzenie kar dla kredytodawców zlecających ściąganie wierzytelności firmom windykacyjnym, o których wiadomo, że działają niezgodnie z prawem i w niecywilizowany sposób ściągają długi.