PolskaPiS chce ograniczyć dostęp dziennikarzy do akt IPN

PiS chce ograniczyć dostęp dziennikarzy do akt IPN

Senat na wniosek PiS odebrał prawo dostępu dziennikarzom do akt IPN - co zakładała sejmowa ustawa o IPN. PiS zapowiada, że poprze tę poprawkę w Sejmie, bo dziennikarze mogliby w "złej wierze" wykorzystywać akta osób prywatnych z IPN.

PiS chce ograniczyć dostęp dziennikarzy do akt IPN
Źródło zdjęć: © PAP

W jednej z poprawek w środowym głosowaniu Senat, na wniosek m.in. wicemarszałka Krzysztofa Putry z PiS, wykreślił z ustawy zapis o możliwości dostępu mediów do akt za zgodą prezesa IPN.

Dziennikarze mieliby nieograniczony dostęp do akt osób prywatnych, a nie zawsze mogliby wykorzystywać je w dobrej wierze - powiedział poseł PiS Arkadiusz Mularczyk (akta najważniejszych osób publicznych i tak będą jawne). Według posła, dostęp dziennikarzy do akt IPN "mógłby spowodować więcej szkód niż korzyści". Poseł przyznał, że na poprawkę Senatu mogła wpłynąć publikacja "Wprost" o rzekomej współpracy z SB Zbigniewa Herberta.

Zaskoczony zmianą jest prezes IPN Janusz Kurtyka, według którego lepiej by było, gdyby dziennikarze mieli taki dostęp.

Szefowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krystyna Mokrosińska widzi sprzeczność w tym zapisie, "jeżeli dziennikarze podlegają lustracji jako zawód zaufania publicznego i jednocześnie zabiera im się możliwość dostępu do tych akt". Dodała, że nie wie, co było powodem takiego zapisu. Według niej, "dzika lustracja i tak nadal będzie trwała".

Prawo takie ostatecznie odebrał w 2005 r. dziennikarzom Trybunał Konstytucyjny, uznając, że wymieniany w ustawie o IPN "cel publicystyczny" nie może być wystarczającą podstawą udostępnienia akt IPN dziennikarzom. Być mieć taki dostęp, muszą oni jednocześnie prowadzić badania naukowe - orzekł TK.

Wcześniejszą decyzję IPN, by dziennikarzom dawać prawo dostępu do akt IPN na podstawie zapisu o "celach publicystycznych" krytykowała m.in. b. szefowa GIODO Ewa Kulesza.

Media dostały od poprzedniego prezesa IPN Leona Kieresa dostęp m.in. do akt premiera Marka Belki i b. rzeczniczki rządu Tadeusza Mazowieckiego Małgorzaty Niezabitowskiej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)