Piotr Zgorzelski gościem programu "Tłit"
Zapraszamy na "Tłit". Od poniedziałku do piątku o godz. 8.30 na stronie głównej Wirtualnej Polski. Zapraszamy na rozmowy z osobami, które kształtują naszą rzeczywistość. Dzisiaj gościem programu jest wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL).
Co dziś w programie? Sejm nie uchylił rozporządzenia prezydenta dotyczącego wprowadzenia stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią. Za uchyleniem rozporządzenia głosowało 168 posłów, przeciw było 247 posłów, a 20 wstrzymało się od głosu.
Przeciw uchyleniu rozporządzenia głosowało 225 posłów PiS, 8 posłów Konfederacji, 6 posłów Porozumienia i po trzech posłów: Kukiz'15 oraz koła Polskie Sprawy. Głos "za" oddało natomiast 114 posłów KO, 44 posłów Lewicy i 7 posłów Polski 2050.
Na poniedziałkowym posiedzeniu Sejmu pojawił się premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu przekazał, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej to "szeroko zakrojona prowokacja polityczna".
- Wprowadzamy stan wyjątkowy nie po to, żeby ograniczać wolność, ale żeby zapewniać wolność. Za granice państwa przelewały krew pokolenia Polaków, ta granica jest świętością - mówił Morawiecki, uzasadniając wprowadzenie stanu wyjątkowego.
Po tym, jak głos zabrali przedstawiciele władzy, na mównicy pojawił się poseł Tomasz Siemoniak z Koalicji Obywatelskiej. Tuż przed tym, jak zaczął wystąpienie, z sali wyszedł wicepremier ds. bezpieczeństwa i prezes PiS Jarosław Kaczyński.
W czasie debaty posłowie opozycji zwracali uwagę, że na posiedzeniu nie pojawił się Andrzej Duda, który wydał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Nieobecny był także szef MON Mariusz Błaszczak.
Jak pracę ministrów rządu Mateusza Morawieckiego oceniają Polacy? Na początku września - już po wybuchu kryzysu na granicy polsko-białoruskiej - zapytał o to, na zlecenie "Rzeczpospolitej, IBRiS. I tak, Jarosław Kaczyński jako wicepremier jest dobrze oceniany przez 31 proc. wyborców, źle przez 53 proc. Drugim najgorzej ocenianym członkiem rządu jest Przemysław Czarnek, który zbiera aż 49 proc. ocen negatywnych. Jego pracę dobrze ocenia tylko 20 proc. ankietowanych.
W poniedziałek odbyło się posiedzenie trzech senackich komisji: Komisji Kultury i Środków Przekazu, Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisji Ustawodawczej, które rozpatrywały nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Poseł sprawozdawca Marek Suski nie pojawił się na posiedzeniu. Ostatecznie komisje odpowiedziały się za całkowitym odrzuceniem projektu ustawy medialnej.