Zobacz, co napłynęło nad Włochy. Są zdjęcia satelitarne
Program Copernicus uchwycił na zdjęciach satelitarnych spektakularny pióropusz saharyjskiego pyłu nad Morzem Śródziemnym, który zabarwił niebo nad południowymi Włochami i zachodnią Grecją.
W miniony weekend mieszkańcy południowych Włoch mogli zaobserwować niezwykłe zjawisko atmosferyczne. Niebo nad Sycylią i Kalabrią przybrało żółtawy odcień, co było efektem transportu saharyjskiego pyłu przez silne wiatry znad Afryki Północnej.
To silne podmuchy wiatru związane z cyrkulacją niżową nad Morzem Śródziemnym przetransportowały tony saharyjskiego pyłu nad Sycylię i Kalabrię.
Eksperci z unijnego programu monitorowania atmosfery Copernicus ostrzegają, że obecność saharyjskiego pyłu w atmosferze może wpływać na jakość powietrza oraz zdrowie układu oddechowego. Wyjątkowo duża zawartość cząsteczek może także ograniczać widzialność - wyjaśniają specjaliści.
"Pył może tłumić powstawanie cyklonów tropikalnych"
Zjawisko to nie jest ograniczone do jednej pory roku. Jak wyjaśniają badacze, "pióropusze pyłu saharyjskiego mogą powstawać o każdej porze roku, ale ich los zależy od pory roku".
Zimą i wczesną wiosną pył pozostaje na niższych wysokościach, trafiając głównie do Europy i Afryki. Natomiast późną wiosną i wczesną jesienią unosi się wyżej, co umożliwia jego transport na zachód przez Ocean Atlantycki.
Interesującym aspektem jest wpływ saharyjskiego pyłu na formowanie się cyklonów tropikalnych. Według badań amerykańskiej Narodowej Agencji Oceaniczno-Atmosferycznej, "pył może tłumić powstawanie i intensywność cyklonów tropikalnych".
PRZECZYTAJ TAKŻE: Niebezpiecznie na greckich wyspach. Ambasada wydała komunikat
Źródło: TVN24