Trwa ładowanie...

Pionierska operacja w Katowicach. Prof. Lampe: nowotwór został porażony prądem

Pionierską operację usunięcia guza wątroby metodą elektroporacji przeprowadzili u pacjenta z niekorzystnie zlokalizowanym nowotworem lekarze z Centralnego Szpitala Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Share
Pionierska operacja w Katowicach. Prof. Lampe: nowotwór został porażony prądemŹródło: PAP, fot: Andrzej Grygiel
ddp0bnf

- Metoda elektroporacji polega na potraktowaniu nowotworu prądem o wysokim napięciu działającym w bardzo krótkich interwałach czasowych. Można powiedzieć żartem, że prąd operuje za nas - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej zorganizowanej w szpitalu szef zespołu operującego, ordynator oddziału chirurgii przewodu pokarmowego W CSK ŚUM, prof. Paweł Lampe.

Metoda jest wskazana u chorych, u których klasyczna operacja jest niemożliwa. W tym przypadku guz był położony tak, że podczas operacji mogło dość do uszkodzenia kluczowych naczyń.

- Ta metoda uszkadza guz, a nie uszkadza naczyń. Udaje się je zachować dzięki temu, że prąd niszczy komórki, natomiast nie niszczy kolagenu. Metoda chirurgiczna jest i pozostanie niezastąpiona, ale nie możemy uciekać od metod nowoczesnych, zwłaszcza tam, gdzie nie jesteśmy w stanie pomóc metodą standardową - dodał prof. Lampe.

Operowanym pacjentem był również naukowiec, prawnik, prof. Antoni Witosz. - Mam satysfakcję, że byłem obiektem, na którym wykonano tę pierwszą operację, swego rodzaju królikiem doświadczalnym - żartował w rozmowie z dziennikarzami. - Nie miałem wątpliwości, żeby się poddać temu zabiegowi - to była kwestia pełnego zaufania do lekarzy. Czuję się świetnie, mógłbym już iść na spacer do lasu - wyznał.

ddp0bnf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddp0bnf
ddp0bnf
Więcej tematów