Trwa ładowanie...
d37h5rg

Piloci widzieli lecącą rakietę Kima. Trzy raporty

Załogi co najmniej trzech samolotów pasażerskich widziały w ubiegłym tygodniu przelot rakiety balistycznej, którą wystrzeliła Korea Północna. Incydenty ponowiły pytania o bezpieczeństwo lotów międzynarodowych w pobliżu przestrzeni powietrznej kontrolowanej przez reżim Kim Dzong Una.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Propaganda reżimu Kima twierdzi, że nowy typ rakiety może sięgnąć terytorium USA.
Propaganda reżimu Kima twierdzi, że nowy typ rakiety może sięgnąć terytorium USA. (FORUM, Fot: REUTERS/Damir Sagolj)
d37h5rg

O niecodziennym spotkaniu poinformowały linie lotnicze Cathay Pacific z Hongkongu. Piloci rejsu CX893 relacjonowali, że kiedy przelatywali 29 listopada nad Japonią, widzieli na niebie rakietę. "Informujemy, że byliśmy świadkami wybuchu i rozpadu pocisku północnokoreańskiego blisko naszej lokalizacji" - tak obserwacje załogi relacjonuje dyrektor generalny linii Mark Hoey.

Dwa kolejne raporty ws. rakiety Pjongjangu złożyli piloci samolotów linii z Korei Południowej. Obie maszyny wracały ze Stanów Zjednoczonych. Zdaniem ekspertów wojskowych, załogi mogły widzieć ponowne wejście w atmosferę pocisku międzykontynentalnego ICBM.

Zobacz też: Korea Północna wystrzela kolejną rakietę. "Poleciała wyżej, niż jakakolwiek inna"

Informując o relacjach pilotów, BBC przypomniała, że Korea Północna nie informuje międzynarodowych służb zajmujących się lotnictwem cywilnym o terminach testów rakietowych, jak robią to inne państwa. Jednocześnie wojskowi reżimu mają dostęp do danych o sytuacji w przestrzeni powietrznej przed wystrzeleniem pocisku.

d37h5rg

To dlatego część linii lotniczych zdecydowało się na zmianę procedur. Restrykcje wprowadziły m.in. Air France, Lufthansa, Swiss Airlines i Scandinavian Airlines, które w sierpniu nakazały swoim pilotom omijanie przestrzeni nad Koreą Północną możliwie jak najdalej.

Nie zrobiły tego jednak linie Cathay Pacific, które operują przede wszystkim w tym regionie. "Nie zmieniamy tras w wyniku incydentu. Sytuację będziemy jednak obserwować" - wyjaśniono w komunikacie.

"Poleciała wyżej niż kiedykolwiek wcześniej"

29 listopada wieczorem polskiego czasu Korea Północna wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny. Poinformowała o tym północnokoreańska stacja telewizyjna KRT. Jak dodano, nowy typ rakiety może sięgnąć terytorium USA. "Kraj osiągnął status nuklearnej potęgi" - oznajmiła w serwisie prowadząca.

Według tego, co przekazał japoński rząd - pocisk leciał przez nieco ponad 50 minut, wzbił się na wysokość czterech i pół tysiąca kilometrów i spadł najprawdopodobniej 250 km na zachód od prefektury Aomori w północnej części wyspy Honsiu.

d37h5rg

Podziel się opinią

Share
d37h5rg
d37h5rg
Więcej tematów