Trwa ładowanie...

Putin wydał rozkaz ws. ataku. Zdecydowana reakcja USA

Poniedziałek to 229. dzień rosyjskiej inwazji. Prezydent Joe Biden oświadczył w poniedziałek, że USA zdecydowanie potępiają rosyjskie ataki, które - jak zaznaczył - "zademonstrowały skrajną brutalność nielegalnej wojny Putina z narodem ukraińskim". Zwrócił uwagę, że celami Rosji stały się głównie obiekty cywilne. Biden podkreślił też, że Waszyngton nadal będzie wspierał Ukrainę w trwającej wojnie. W poniedziałek Rosja przeprowadziła zmasowany ostrzał Ukrainy. Zginęło około 10 osób, a blisko 60 zostało rannych.

Putin wydał rozkaz ws. ataku. Zdecydowana reakcja USAPutin wydał rozkaz ws. ataku. Zdecydowana reakcja USAŹródło: East News, fot: Manuel Balce Ceneta
d382f6m
d382f6m
Trwa łączenie
22:52, 10.10.2022

Wkrótce po Zełenskim o rozmowie przywódców poinformował też Biały Dom, który przekazał, że prezydent Biden obiecał, iż USA będą nadal dostarczały Ukrainie sprzęt, którego potrzebuje do obrony, w tym zaawansowane systemy obrony powietrznej.


Zełenski przekazał również, że rozmawiał wcześniej w poniedziałek o ostrzałach z amerykańską ambasador w Kijowie Bridget Brink.


"Stany Zjednoczone potępiają rosyjskie ataki na obiekty infrastruktury Ukrainy i zdeterminowane są pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i okrucieństwa popełnione w naszym kraju. Dziękujemy za wasze wsparcie!" - napisał ukraiński prezydent na Telegramie.

22:35, 10.10.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek wieczorem na Telegramie, że po rosyjskim ostrzale rakietowym ukraińskich miast rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem o obronie powietrznej.


- Odbyłem produktywną rozmowę z prezydentem USA Joe Bidenem. Głównym tematem rozmowy była obrona powietrzna. Obecnie jest to priorytetem numer 1 w naszej współpracy - oznajmił ukraiński prezydent.

22:15, 10.10.2022

Przed ambasadą Rosji w Warszawie odbył się w poniedziałek protest przeciw trwającej agresji na Ukrainę. Uczestnicy demonstracji domagali się uznania Federacji Rosyjskiej za państwo terrorystyczne oraz usunięcia ambasadora Rosji z Polski.

21:59, 10.10.2022

Prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Abu Zabi Muhammad ibn Zajed an-Nahajan udaje się we wtorek do Moskwy. 

ZEA "zabiegają o pozytywne rezultaty, zredukowanie militarnej eskalacji i humanitarnych reperkusji oraz osiągnięcie politycznego rozwiązania (konfliktu-red.), aby zapewnić pokój i globalne bezpieczeństwo" - oznajmiło tamtejsze MSZ.

Reuters przypomina, że w środę OPEC+, w skład którego wchodzi również Rosja, obniżył produkcję ropy. Stany Zjednoczone, które bardzo naciskały na kartel naftowy, by nie ograniczał podaży ropy, zdecydowały się w reakcji na uwolnienie 10 mln baryłek ropy z rezerwy strategicznej.

21:57, 10.10.2022

We wtorek szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

21:45, 10.10.2022

Prokuratura federalna w Karlsruhe wszczęła w poniedziałek śledztwo w sprawie domniemanego sabotażu i eksplozji w gazociągach Nord Stream 1 i 2 - poinformował rzecznik prokuratury. Istnieją podejrzenia o "umyślne spowodowanie wybuchu" i "antykonstytucyjny sabotaż".

21:41, 10.10.2022

Rosjanie przeprowadzili w poniedziałek niemal 90 ataków rakietowych i lotniczych. Do ostrzału miast i wsi armia Putina wykorzystała rakiety manewrujące, balistyczne, rakiety przeciwlotnicze i drony. Ukraińcy pokazali mapę z zaznaczonymi miejscami ataków wojsk Rosji. Więcej w materiale WP.

21:39, 10.10.2022

W trakcie happeningu, zorganizowanego w poniedziałek przed ambasadą Rosji w Pradze, w przeprowadzonym referendum jednoznacznie opowiedziano się za przyłączeniem Kralovca, czyli Kaliningradu, do Czech. Organizatorzy podkreślali, że była to reakcja na rosyjskie referenda na Ukrainie.

Pomysł, że Czechy powinny zgłaszać swoje pretensje do obwodu kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej, wynika z historii. Dzisiejszy Kaliningrad, po czesku Kralovec, po polsku Królewiec, a po niemiecku Koenigsberg, został założony w XIII wieku przez Krzyżaków w cześć czeskiego króla Przemysla Otakara II.

21:29, 10.10.2022

- Ruch kolejowy na Moście Krymskim został całkowicie przywrócony - przekazał rosyjski wicepremier Marat Khusnullin w rozmowie z agencją informacyjną Ria Novosti. Do 16 października spodziewamy się przywrócenia ruchu towarowego na moście Krymskim - twierdzi natomiast rosyjski propagandzista Siergiej Aksionow. Więcej w materiale WP.

21:21, 10.10.2022

- Ukrainy nie da się zastraszyć, tylko jeszcze bardziej zjednoczyć. Ukrainy nie da się zatrzymać, tylko jeszcze bardziej przekonać, że terrorystów trzeba unieszkodliwić - oświadczył w poniedziałek wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski, komentując zmasowany atak rakietowy Rosji na swój kraj. Nazwał go aktem terroryzmu.

21:16, 10.10.2022

Wiceszef MSZ o ratyfikacji przez Węgry rozszerzenia NATO: uzyskałem zapewnienie, że nie będzie z tym problemu. Władze w Budapeszie wciąż zwlekają z wydaniem zgodny na wejście do Sojuszu Szwecjii i Finlandii. 

21:08, 10.10.2022

Prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z prezydentem Joe Bidenem. "Obrona powietrzna jest obecnie priorytetem numer jeden w naszej współpracy obronnej" - przekazał na Twitterze.

21:03, 10.10.2022

Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko podpisał dekrety, zgodnie z którymi organy bezpieczeństwa państwowego będą podlegać wyłącznie głowie państwa.

20:58, 10.10.2022

Naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych gen. Wałerij Załużny opublikował mapę poniedziałkowych rosyjskich ataków rakietowych. Rosja uderzyła w cele cywilne i krytyczne obiekty infrastruktury energetycznej.

20:51, 10.10.2022

Baltic Pipe, tak jak wiele innych elementów infrastruktury, może stać się kolejnym celem różnego typu działań rosyjskich, ale robimy wszystko, aby zapobiec takim zdarzeniom - podkreślił w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

20:41, 10.10.2022

- Mówiąc o ataku na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej, Władimir Putin przyznał się do zbrodni wojennej - ocenił analityk Rusłan Lewijew z projektu Conflict Intelligence Team, który monitoruje przebieg wojny i dokumentuje zbrodnie wojenne.

- To bardzo ważne, słowa o ataku na cele energetyczne są faktycznie przyznaniem się do zbrodni wojennej. Atak na infrastrukturę energetyczną jest atakiem na infrastrukturę cywilną. Atak na obiekty energetyczne i pozbawienie elektryczności kilku obwodów nie wpłynie na sytuację wojskową, nie spowoduje, że "posypie się front" czy poddadzą się ukraińscy żołnierze - wskazał Lewijew.

Jak dodał, nie może być mowy o żadnym uzasadnieniu tych ataków z punktu widzenia wojskowego.

20:34, 10.10.2022

Nad Krzywym Rogiem zestrzelono dwa irańskie drony należące do Rosji, w obwodzie chersońskim szturmowy Su-25 - informują Ukraińcy. Jednocześnie służby Kijowa przekazują, że zagrożenie atakami rakietowymi utrzymuje się na terytorium całego kraju.

20:24, 10.10.2022
20:13, 10.10.2022

Rosyjska poczta ostrzegła przed możliwymi opóźnieniami w dostawie przesyłek na Krym.

20:07, 10.10.2022

Były prezydent USA Donald Trump powiedział w wywiadzie dla sieci telewizyjnej Real America's Voice, że administracja prezydenta Joe Bidena "prawie zmusiła" Putina do inwazji na Ukrainę swoją "głupią retoryką" - relacjonuje w poniedziałek portal Business Insider.

"Oni go po prostu wyśmiewali, jeśli się temu przyjrzeć, nasz kraj i nasi tak zwani przywódcy wyśmiewali Putina. (...) Mówiłem sobie, że prawie zmuszają go do wejścia (na Ukrainę) tym, co mówią. Ta retoryka była aż tak głupia" - poiwedział Trump.

19:59, 10.10.2022

W poniedziałek, w 229. dniu wojny byliśmy świadkami zmasowanego, rosyjskiego ostrzału rakietowego w Ukrainie. Putin do swojego barbarzyńskiego ataku użył ponad 80 pocisków, z czego ponad połowa została zestrzelona przez obronę przeciwlotniczą Sił Powietrznych Ukrainy. 

W nalotach uczestniczyły m.in. irańskie drony, ale na miasta spadały też pociski samosterujące Kalibr wystrzeliwane z okrętów na Morzu Czarnym. 

- Putin odpala wszystko, co ma w magazynie. Przeprowadził atak pod hasłem "masa, nie precyzja". To był akt ślepego terroru bez militarnych korzyści - mówi WP płk Piotr Lewandowski, były weteran misji w Afganistanie i Iraku. Więcej w materiale WP.

19:48, 10.10.2022

W poniedziałek wieczorem przed ambasadą Rosji w Warszawie zebrał się tłum. Ludzie protestują w reakcji na doniesienia o rosyjskich atakach rakietowych na szereg miast Ukrainy, do których doszło rano. Manifestanci mają ze sobą flagi Ukrainy, Polski, Unii Europejskiej, a także biało-czerwono-białe flagi Białorusi. Niektórzy niosą również znicze i transparenty głoszące: "Rosja jest państwem terrorystycznym".

19:45, 10.10.2022
19:37, 10.10.2022

Protest przeciwko agresji Rosji zorganizowano w poniedziałek również w stolicy Gruzji - Tbilisi.


19:35, 10.10.2022

List gończy za Dmitrijem Miedwiediewem, wiceszefem rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, który wielokrotnie wzywał do zniszczenia Ukrainy, wydał Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. "Czarna lista" Kijowa jest dłuższa, a jest na niej także rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Więcej w materiale WP.

19:29, 10.10.2022

Rosyjskie pociski uszkodziły infrastrukturę w 20 miastach. Zagrożenie atakami rakietowymi utrzymuje się na terytorium całego kraju - powiadomił w poniedziałek wieczorem sztab generalny armii ukraińskiej.


"Rosyjska armia okupacyjna, nie mając osiągnięć na polu walki, stosuje taktykę terroryzowania ludności cywilnej Ukrainy. Łamiąc normy międzynarodowego prawa humanitarnego, prawa i zasady wojny, atakuje infrastrukturę krytyczną, a także budynki mieszkalne" - podkreślono w komunikacie.


Jak podano, wśród zaatakowanych miast są Kijów, Lwów, Równe, Żytomierz, Ternopol, Chmielnicki, Iwano-Frankiwsk, Winnica, Pryłuki, Nieżyn, Konotop, Charków, Krzemieńczuk, Dniepr, Krzywy Róg, Zaporoże, Mikołajów i Odessa.

19:24, 10.10.2022

Źródła: unian.ua, ukrinform.ua, pravda.com.ua, cnn.com, bbc.com, reuters.com, PAP, twitter.com, 24tv.ua

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d382f6m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d382f6m
Więcej tematów