Pijesz za dużo? Uświadom sobie dlaczego!
Brytyjski rząd chce pomóc osobom nadużywającym alkoholu pożegnać się z kieliszkiem. Tacy ludzie muszą jednak najpierw uświadomić sobie dlaczego piją. Dla ułatwienia przygotowano listę 9 najczęstszych przyczyn tego uzależnienia.
17.09.2008 | aktual.: 17.09.2008 19:22
Według zleconych przez rząd badań, osoby pijące dużo, robią to z rozmaitych, ale powtarzających się powodów. "Dużo" oznacza określone tygodniowe spożycie - dla kobiet: 35 jednostek (tzn. 280 g czystego alkoholu czyli np. 4,375 l wina), zaś dla mężczyzn: 50 jednostek (tzn. 400 g czystego alkoholu, co odpowiada 1,250 l wódki).
Według badań naukowych, taka ilość, to o wiele za dużo, jest bowiem szkodliwa dla zdrowia. Rząd chce więc takim osobom pomóc pożegnać się z kieliszkiem. Jednak najpierw osoba pijąca musi sobie sama uświadomić, że ma problem.
Pomóc jej może ta lista, która pozwoli jej uświadomić sobie, dlaczego pije:
1) z depresji- przechodzi kryzys życiowy (śmierć bliskich, rozwód lub kłopoty finansowe); alkohol to pocieszenie i sposób na radzenie sobie z problemami.
2) dla odprężenia - żyje pod presją, ma stresującą pracę lub życie domowe, czuje więc, że sobie nie radzi; alkohol to relaks, coś co odróżnia pracę od życia domowego (często partnerzy wspomagają ten rodzaj picia, podając drinka).
3) dla podtrzymania więzów - ma bardzo bogate życie towarzyskich; alkohol pozwala utrzymywać relacje, jest czymś, co łączy i zrównuje; dlatego często ilość drinków wymyka się spod kontroli.
4) z przyzwyczajenia - uważa za normalne, że wszyscy faceci piją codziennie w pubie; picie alkoholu to czas dla siebie, a tradycja nakazuje mężczyznom spędzać go z kolegami przy kieliszku.
5) dla towarzystwa - piją z grupą znajomych; wspólne picie alkoholu tworzy więzy z grupą, daje wrażenie przynależności i bezpieczeństwa, nadaje życiu sens.
6) z nudy - zwykle są to samotne matki lub osoby po rozwodzie, bez życia towarzyskiego; alkohol to towarzysz, zastępuje obecność innych ludzi, jest przyjemnością na zakończenie dnia, gdy skończą się obowiązki.
7) jako macho - sfrustrowany, bezradny i niedowartościowany w ważnych aspektach życia; kultywuje obraz "samca alfa", i dlatego stale udowadnia swą męskość poprzez wprawę w piciu.
6) z hedonizmu - single, ludzie po rozwodzie lub z dorosłymi dziećmi; dużo piją, by podkreślić swą wolność i niezależność, przełamać zahamowania i zamanifestować młodzieńczość.
9) na granicy uzależnienia - mężczyźni, którzy praktycznie żyją w pubie; piją z wielu przyczyn, na które składają się nuda, chęć wtopienia się w tłum i poczucie braku sensu w życiu.