Trwa ładowanie...
d2dwvyt

Pietrzyk: nie wierzę, by żołnierze świadomie strzelali do cywilów

Ambasador Polski w Iraku gen. Edward Pietrzyk powiedział, że absolutnie nie wierzy, aby żołnierze w Afganistanie mogli "z zimną krwią" strzelać do cywilów. Żołnierz polski nie strzela do cywilów - powiedział gen. Pietrzyk.

d2dwvyt
d2dwvyt

W związku z ostrzelaniem wioski i śmiercią cywilów, zatrzymano przed tygodniem siedmiu polskich żołnierzy. Sześciu prokuratura zarzuciła zabójstwo ludności cywilnej, za co grozi od 12 lat więzienia do dożywocia. Siódmemu postawiono zarzut ataku na niebroniony obiekt cywilny, zagrożony karą 25 lat więzienia.

Gen. Pietrzyk zapytany, czy dopuszcza możliwość, że żołnierze mogliby z zimną krwią ostrzelać wioskę, wiedząc, że strzelają do cywilów, odparł: Nie, nie, absolutnie nie wierzę w taką sytuację. Bo ja ich znam, to nie jest ich pierwsza misja. Żołnierz polski nie strzela do cywilów. Oni zawsze by sprawdzili, kto jest obiektem tego ostrzału, po prostu w to nie wierzę - powiedział.

Nie jestem tu obrońcą, natomiast jestem żołnierzem, czy byłym żołnierzem w tej chwili, który zna tych chłopaków w większości osobiście i ja wiem na co ich stać, to są ludzie honoru - mówił Pietrzyk.

Pytany czy wierzy, że żołnierze mogli fałszować meldunki, Pietrzyk odpowiedział: To mogło się zdarzyć, pod wpływem różnych nacisków, różnych, nam nieznanych dzisiaj okoliczności. Ludzie w stresie działają w sposób nie zawsze odpowiedzialny, nie zawsze wiarygodny.

d2dwvyt

Jest mi po prostu żal, że doszło do takiej sytuacji. Ja cały czas, mimo wszystko, jestem żołnierzem, czuję się żołnierzem. Dla mnie jest to niewiarygodna historia wręcz. Choć wiem, po moim osobistym doświadczeniu, że ludzie w głębokim stresie mogą się zachować w różny sposób (...) Stres powoduje naprawdę najdziwniejsze zachowania - podsumował.

Gen. Pietrzyk podkreślił, że cała sprawa wymaga "naprawdę bardzo dogłębnego zbadania, obiektywnego".

W jego opinii, sposób zatrzymania żołnierzy "przekroczył chyba wszelkie normy, jakie wobec żołnierza polskiego powinno się stosować".

Gen. Pietrzyk podkreślił, że od wielu lat zna batalion, w którym służyli zatrzymani żołnierze. To są ludzie tak odpowiedzialni, że na każde wezwanie stawiają się, nie ma potrzeby zakładać im kajdanków, maskować i poniżać - dodał. Sposób w jaki zatrzymano żołnierzy to, jego zdaniem, "poniżenie godności żołnierza".

d2dwvyt

W ocenie gen. Pietrzyka, proces żołnierzy będzie miał "ogromne" znaczenie dla polskiej armii, "bo jest to pierwszy tego typu proces w naszej historii".

Jestem głęboko przekonany, że mimo wszystko, ta prawda będzie korzystna dla naszych żołnierzy, naszego wojska. A jeżeli nie, to myślę, że jedyne działanie, to jest wyświetlić do końca - brutalnie, nie próbując zamiatać niczego pod dywan - całą prawdę, całą historię, bo to tylko nas wzbogaci, a nie zaszkodzi - mówił.

Według prokuratury, zatrzymani żołnierze ostrzelali afgańską wioskę kilka godzin po ataku na polski patrol, a w osadzie nie było bojowników. Sześcioro Afgańczyków zostało zabitych, dwie kolejne osoby zmarły w wyniku odniesionych ran.

Wśród poszkodowanych były dzieci i kobiety - trzy z nich zostały trwale okaleczone. Do tragicznego zdarzenia doszło 16 sierpnia, gdy żołnierze otworzyli ogień w kierunku zabudowań. Według nieoficjalnych informacji, w osadzie trwały uroczystości weselne. Czwartkowa "Gazeta Wyborcza" podała, że rozkaz, by ostrzelać trzy wioski, został wydany, zanim żołnierze w ogóle wyjechali na patrol.

d2dwvyt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dwvyt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj