Trwa ładowanie...

Pieskow drwi z Polski. "Może znajdziemy też coś, o co prosić Polaków"

Rzecznik prasowy Prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow zauważył, że stosunki między Moskwą a Warszawą są już niezwykle skomplikowane. Zapowiedział, że rosyjscy historycy zbadają sprawy relacji między narodami kilka wieków wstecz i znajdą podstawy do żądania od Polski reparacji w odpowiedzi na podobne roszczenia polskich polityków.

Rzecznik prezydenta Wladimira Putina, Dmitrij Pieskow obiecuje, że historycy rosyjscy poszukają od XVI wieku powodów do żądania odszkodowań od Polski Rzecznik prezydenta Wladimira Putina, Dmitrij Pieskow obiecuje, że historycy rosyjscy poszukają od XVI wieku powodów do żądania odszkodowań od Polski Źródło: Getty Images, fot: Contributor#8523328
d3maj1j
d3maj1j

Wiele informacji podawanych przez rosyjskie media prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.

Rzecznik Kremla odniósł się w poniedziałek do polskich żądań reparacji od Niemiec i Rosji. Jak donosi TASS, Pieskow podkreślił, że w Polsce "wielu polityków wchodzi w jakiś niezdrowy ekstremizm polityczny". Ocenił, że ten sposób "szkodzą prestiżowi swojego kraju i znacznie komplikują kontakty".

Komentarz Kremla sprowokowany został uchwałą polskiego parlamentu o żądaniach zrekompensowania szkód wyrządzonych Polsce i jej obywatelom przez III Rzeszę w czasie II wojny światowej i wypowiedzią Andrzeja Dudy. Prezydent wspomniał o tym, że Polska powinna domagać się reparacji również od Federacji Rosyjskiej.

d3maj1j

- Jeśli żartujemy z takiej wściekłej rusofobii, to może nasi historycy powinni dokopać się do XVI wieku, może znajdziemy coś, o co moglibyśmy poprosić Polaków - powiedział Pieskow.

Pieskow drwi z Polski. "Może znajdziemy też coś, o co prosić Polaków"

Dmitrij Pieskow skomentował także, że politycy z Warszawy swoimi decyzjami "szkodzą prestiżowi swojego kraju i znacząco komplikują kontakty" z Polską, "i to nie tylko z Rosją, gdzie wszystko jest już niezwykle skomplikowane, ale także z jej sojusznikami", w tym przypadku z Niemcami.

Wątek odszkodowań dla Polski od Kremla, podniesiony w reakcji na żądania reparacji od Niemiec, rozpalił debatę w Moskwie. W rosyjskich mediach rośnie oburzenie postawę polskich polityków. Portal History.RF zapowiedział opublikowanie dokumentów z 1956 roku, szczegółowo opisujących wszystkie wydatki Związku Radzieckiego na "wyzwolenie Polski w czasie II wojny światowej i odbudowę kraju po niej".

Reparacje wojenne od Niemiec? Leszczyna: panie Morawiecki bierz pan to, co leży na stole

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3maj1j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3maj1j
Więcej tematów