Trwa ładowanie...
02-09-2014 11:14

Piesi zapłacą za przejście przez Most Piaskowy

Za przejście przez wrocławski Most Piaskowy trzeba będzie zapłacić. Strażnicy staną na przeprawie już w najbliższy czwartek.

Share
Piesi zapłacą za przejście przez Most PiaskowyŹródło: Wikimedia Commons
dw5iq7k

Czyżby władze Wrocławia sięgnęły do dawnych praw i ponownie przywróciły opłaty za przebycie mostu, chcąc zasilić miejski budżet? Nic podobnego. Choć przechodzący w czwartek przez Most Piaskowy będą musieli za przejście „zapłacić” wiedzą na temat wrocławskich mostów i kładek. Strażnicy sprawdzający wiedzę wrocławian staną na moście w czwartkowe popołudnie i opuszczą go dopiero w godzinach wieczornych

Akcja ma przypomnieć o programie „Mosty”, którego finał ma nastąpić 20 czerwca 2015 r. Będzie to jedno z pierwszych wydarzeń w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Do programu „Mosty” można zgłaszać inicjatywy artystyczne, które będą inspirowane historią wrocławskich mostów. Następnie autorzy będą mogli zrealizować je na wybranym przez siebie moście wrocławskim.

Program skierowany jest głównie do ludzi młodych. Aby zgłosić się do programu należy złożyć wniosek, w którym określony będzie most, który będzie obiektem instalacji artystycznej, opis koncepcji, artysta współpracujący z pomysłodawcą oraz planowany budżet. W zależności od skali projektu można otrzymać dofinansowanie do 80 tysięcy złotych.

Na pomysł „opłaty” na Moście Piaskowym wpadli wolontariusze programu. Inspirowani byli oni dawnym pobieraniem myta na przeprawach mostowych. Na Moście Osobowickim, zwanym dawniej mostem „grosikowym”, pieszy, aby móc przejść na drugą stronę Odry musiał zapłacić dwa fenigi. Cztery fenigi płacili przechodzący przez most, na miejscu którego stoi obecny most Pokoju.

dw5iq7k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw5iq7k
Więcej tematów