Trwa ładowanie...
d2yqrp5
21-09-2005 20:40

Pierwszy w Polsce podwójny przeszczep płuc

Pierwszy w Polsce podwójny przeszczep płuc
przeprowadzili pomyślnie lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca
(ŚCCS) w Zabrzu - jedynego w kraju ośrodka, który przeszczepia
płuca. Wcześniej przeszczepiali pacjentom jedno płuco, jednak w
przypadku 49-letniego pacjenta takie rozwiązanie byłoby
niewystarczające.

d2yqrp5
d2yqrp5

Mężczyzna cierpiał na ciężką obturacyjną chorobę płuc na tle wrodzonych nieprawidłowości. Jego płuca były całkowicie i nieodwracalnie zniszczone. Przez ostatnie 3 lata stale korzystał z tlenoterapii, a w ostatnich tygodniach przed operacją oddychał przy pomocy respiratora.

Mimo dużego wyniszczenia organizmu lekarze zdecydowali się przeprowadzić transplantację, bo przeszczep ratował mu życie. Biorąc pod uwagę stan skrajnego wyniszczenia, spowodowanego chorobą, ponad dwa tygodnie po zabiegu oceniamy jego stan dobrze, ale spokojniejsi będziemy po ok. 6 tygodniach - powiedział dyrektor ŚCCS prof. Marian Zembala.

W ŚCCS przeszczepiono płuca w sumie już sześciokrotnie, przy czym w jednym przypadku był to jednoczesny przeszczep płuc i serca i w jednym - obu płuc.

Realizowany w Zabrzu program przeszczepów płuc popiera konsultant krajowy ds. transplantologii, ministerstwo zdrowia i Poltransplant. Taki program to konieczność. Przede wszystkim daje nadzieję pacjentom, ale warto go wdrażać również dlatego, by uniknąć gigantycznych kosztów takiego leczenia za granicą - podkreśla prof. Zembala.

Transplantacje finansuje resort zdrowia, natomiast koszt związanego z tym leczenia jedynie w połowie pokrywają środki z Narodowego Funduszu Zdrowia.

d2yqrp5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yqrp5
Więcej tematów