Trwa ładowanie...

Wrócił z urlopu. Włoch z małpią ospą, COVID i HIV

36-letni Włoch to według naukowców pierwsza osoba na świecie, która w tym samym czasie uzyskała pozytywne wyniki testów na małpią ospę, HIV i COVID-19. Mężczyzna po powrocie z wakacji zgłosił się do lekarza, ponieważ zaniepokoiła go seria przybierających na sile objawów chorobowych.

Pandemia koronawirusa/zdj. ilustracyjnePandemia koronawirusa/zdj. ilustracyjneŹródło: Licencjodawca, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d4hwdpx
d4hwdpx

O przypadku Włocha poinformowało czasopismo medyczne "Journal of Infection". Dziewięć dni po powrocie z wypoczynku z Hiszpanii, 36-latek zaczął skarżyć się na zmęczenie, gorączkę i ból gardła. Okazało się, że uzyskał pozytywny wynik testu na COVID-19.

Jednak dzień później na ciele mężczyzny zaczęły się pojawić małe pęcherzyki otoczone wysypką, które pokryły znaczny obszar jego skóry. Gdy pęcherzyki przekształciły się w krosty, Włoch udał się na oddział ratunkowy szpitala uniwersyteckiego San Marco w Katanii we Włoszech, skąd został przeniesiony na oddział chorób zakaźnych.

Został tam przetestowany pod kątem małpiej ospy i także uzyskał pozytywny wynik. 36-latka przebadano też na choroby przenoszonych drogą płciową. Test na obecność wirusa HIV-1 również okazał się być pozytywny.

d4hwdpx

Do infekcji musiało dojść niedawno, ponieważ jeszcze rok temu wynik badania był negatywny. Przypuszczenia lekarzy okazały się słuszne. Pacjent poinformował, że w trakcie urlopu w Hiszpanii uprawiał seks bez zabezpieczeń.

Kluczowy okazał się wywiad z pacjentem

Po wyzdrowieniu z COVID-19 i małpiej ospy Włoch został wypisany ze szpitala. "Ten przypadek pokazuje, w jaki sposób objawy małpiej ospy i COVID-19 mogą się nakładać, i potwierdza, że ​​w przypadku koinfekcji, wywiad chorobowy ma kluczowe znaczenie dla postawienia prawidłowej diagnozy" – powiedzieli lekarze ze szpitala w Katanii.

Od maja 2022 roku na całym świecie odnotowano prawie 32 tys. przypadków małpiej ospy. Od początku pandemii liczba wykrytych przypadków zakażeń COVID-19 wynosi blisko 600 mln.

Źródło: Daily Mail

Polacy będą pracować po nocach i w weekendy? "Taryfa za energię jest tańsza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4hwdpx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d4hwdpx
Więcej tematów