Trwa ładowanie...
d337t36
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pierwszy od 50 lat rejs pasażerski z USA na Kubę

• Z portu w Miami na Florydzie wypłynął statek pasażerski "Adonia" z 700 pasażerami na pokładzie
• Jest to pierwszy od 50 lat rejs amerykańskiego statku wycieczkowego na Kubę
• Uczestnicy wycieczki spędzą tam siedem dni
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na pokładzie statku jest około 700 pasażerów
Na pokładzie statku jest około 700 pasażerów (PAP/EPA, Fot: CRISTOBAL HERRERA)
d337t36

Firma Fathom, która jest armatorem statku, zapowiada dwa regularne rejsy w miesiącu ze Stanów Zjednoczonych na rządzoną przez komunistów wyspę i z powrotem. Fathom jest filią amerykańskiej grupy biznesowej Carnival, specjalizującej się w usługach turystycznych, jednej z największych w tej branży na świecie.

- Przejść do historii i wnieść swój wkład w lepszą przyszłość dla wszystkich, to jest zdecydowanie największy zaszczyt, jaki może stać się udziałem jakiegokolwiek przedsiębiorstwa - powiedział podczas ceremonii przed zdjęciem cum Arnold Donald, prezes grupy Carnival.

Statek wypłynął z Miami "uważanego za bastion emigracji kubańskiej w Stanach Zjednoczonych" - zauważa agencja AFP. Zwraca też uwagę na trudności, jakie towarzyszyły zorganizowaniu pierwszego od półwiecza rejsu pasażerskiego na Kubę.

d337t36

"Władze w Hawanie do ostatniego tygodnia zwlekały ze zniesieniem swoich restrykcji uniemożliwiających Kubańczykom podróżowanie drogą morską do i ze Stanów Zjednoczonych" - czytamy w komentarzu.

"Początkowo Carnival podjął nawet decyzję o nierejestrowaniu na rejs obywateli USA, którzy wywodzą się z Kuby. Wywołało to falę oburzenia i krytykę ze strony Białego Domu" - pisze AFP. Ostatecznie, wraz z uchyleniem restrykcji przez Hawanę, obecnie nie ma już żadnych ograniczeń, aby wykupić wycieczkę na Kubę, która kosztuje 1800 dolarów, jeśli pasażer korzysta z jednoosobowej kabiny lub 7 tys. dolarów, jeśli chce podróżować w apartamencie.

W ocenie ekspertów regularne rejsy na wyspę zainteresują przede wszystkim przedstawicieli diaspory kubańskiej w USA. Ocenia się, że w Stanach Zjednoczonych żyje do 2 mln osób o kubańskich korzeniach.

- Mój ojciec całe życie marzył o tym, by pojechać na Kubę, ale nie doczekał tej chwili. Podróżuję dziś niejako w jego imieniu - powiedziała AFP 61-letnia Izabel Buznego, która urodziła się na Kubie, a potem znalazła schronienie w USA.

d337t36

Historyczna wizyta

Uruchomienie stałego połączenia morskiego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Kubą stało się możliwe po historycznej wizycie prezydenta USA Baracka Obamy na Kubie, która miała miejsce w dniach 21-22 marca.

Jeszcze przed tą wizytą Stany Zjednoczone złagodziły cały szereg restrykcji nałożonych na Kubę od czasu zerwania stosunków dyplomatycznych w 1961 r.

Zostały wznowione m.in. regularne połączenia lotnicze i morskie. Zniesiono część zakazów dot. handlu, biznesu oraz podróży na Kubę dla osób odwiedzających rodziny, dziennikarzy, sportowców i ludzi kultury. Ponadto zostały złagodzone przepisy dotyczące wymiany naukowej oraz współpracy w sferze edukacji i związanych z tym podróży na Kubę oraz do USA.

d337t36

Wymiana turystyczna wciąż podlega jednak ograniczeniom, które po stronie amerykańskie może znieść tylko Kongres. Kubę mogą odwiedzać wyłącznie zorganizowane grupy wycieczkowe z USA; turystyka indywidualna jest wciąż zakazana.

USA zerwały stosunki dyplomatyczne z Kubą za prezydentury Dwighta Eisenhowera w 1961 roku. Była to reakcja na wzrost napięć w relacjach z rewolucyjnym rządem Fidela Castro. Wprowadzone przez Eisenhowera embargo na więzi handlowe z Kubą i oficjalne kontakty międzyludzkie było od tego czasu wielokrotnie zaostrzane przez amerykański Kongres.

d337t36

Podziel się opinią

Share

d337t36

d337t36
Więcej tematów