Trwa ładowanie...

Pierwszy krok Bodnara. Były prezes TK czeka na ruch Sejmu

Politycy PiS atakują ministra sprawiedliwości po opublikowaniu projektu zmian w Regulaminie urzędowania sądów powszechnych. Zarzucają, że Adam Bodnar chce "wyłączać sędziów od orzekania", a jego propozycje są "skrajnie niekonstytucyjne". Tymczasem były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Zoll chwali to posunięcie, ale sugeruje również szybsze działanie Sejmu ws. zmian w sądownictwie.

Adam Bodnar, Andrzej ZollAdam Bodnar, Andrzej ZollŹródło: East News, PAP
d139cyz
d139cyz

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przekazał w piątek do uzgodnień międzyresortowych projekt zmian w Regulaminie urzędowania sądów powszechnych. Zakłada on ważną zmianę dla sędziów powołanych przez KRS po 8 grudnia 2017 roku, czyli tzw. neo-sędziów. Osoby te nie będą mogły rozpoznawać wniosków o wyłączenie sędziego ze względu na sposób powołania go na urząd sędziowski. Mówiąc prościej: jeżeli wniosek dotyczy wyłączenia z orzekania neo-sędziego z powodu tego, że jest właśnie neo-sędzią, to nie może go rozpoznać inny neo-sędzia.

"Propozycja zmiany przepisów jest spowodowana tym, że ustawa z 8 grudnia 2017 r. o KRS wprowadziła sprzeczny z Konstytucją tryb wyboru sędziów-członków KRS. Przez to, ten kluczowy organ stojący na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów stracił swoją niezależność, a tryb powoływania i awansowania sędziów przez Radę i Prezydenta RP stał się wadliwy" - uzasadnia Ministerstwo Sprawiedliwości.

- Teoretycznie nie potrzeba zmiany regulaminu żeby tak to działało, bo uważam, że każdy kto jest w takiej samej sytuacji powinien wyłączyć się z rozpoznania tej sprawy, gdyż zachodzą wątpliwości co do tego, czy rozpoznając tego rodzaju zarzuty będzie bezstronny. Ale ponieważ neo-sędziowie nie wykonują obowiązku, żeby wyłączać się ze spraw, do których mają osobisty stosunek, to rozumiem, że stąd ta regulacja - komentuje w rozmowie z WP sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Trzeba posprzątać po PiS pisowskimi metodami? Wskazał inne rozwiązanie

Sędzia Przymusiński zaznacza, że nie jest to tworzenie nowej normy. - Tylko jest to przypomnienie o tym, co mówią przepisy obu procedur: cywilnej czy karnej. Rozumiem, że neo-sędziom trzeba to zapisać w regulaminie, żeby zaczęli pamiętać o tych przepisach - dodaje rzecznik Iustitii.

- Nie mam żadnych wątpliwości, że to jest właściwe rozwiązanie - komentuje projekt zmiany regulaminu prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

W rozmowie z WP dodaje jednak, że konieczne są kolejne kroki ws. sądownictwa.

d139cyz

- Sejm wreszcie powinien podjąć uchwałę o unieważnieniu wyboru 15 sędziów, którzy są w Krajowej Radzie Sądownictwa. To można zrobić uchwałą Sejmu, dlatego, że oni zostali przez Sejm wybrani niewątpliwie wbrew Konstytucji - przekonuje Andrzej Zoll.

Chodzi o 15 sędziów, członków KRS, których wybrał Sejm, a nie - tak jak wcześniej - środowisko sędziowskie.

Drugą sprawą, zdaniem prof. Zolla, powinna być uchwała Sejmu w sprawie unieważnienia powołania przez Sejm w 2015 roku trzech sędziów dublerów do Trybunału Konstytucyjnego. Osoby te zastąpiły prawidłowo wybranych sędziów.

- Uchwała sejmowa w sprawie sędziów dublerów również powinna zostać wydana jak najszybciej. Sejm może podjąć taką decyzję - uważa prof. Andrzej Zoll.

Po ogłoszeniu przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektu zmian w regulaminie, politycy PiS zaczęli bić na alarm, że to "skrajnie niekonstytucyjne propozycje". Były wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta stwierdził, że Adam Bodnar chce "swoim rozporządzeniem uchylić Konstytucję, ustawy i wyroki TK i wyłączać sędziów od orzekania. To jest wprost ingerencja urzędującego ministra w niezawisłość sędziowską i sterowanie sądami" - napisał Kaleta na portalu X.

d139cyz

W podobnym tonie zabierali głos inni politycy Suwerennej Polski Zbigniewa Ziobry i PiS. W tej sprawie w sobotę zorganizowali też konferencję prasową, gdzie głos zabrali wspomniany Kaleta i inny b. wiceminister sprawiedliwości w rządzie Morawieckiego - Michał Woś.

- Diabeł się ubrał w ornat i na nieszpory dzwoni. Przecież PiS zrujnował system sądownictwa i to ewidentnie, swoimi niekonstytucyjnymi posunięciami - komentuje prof. Andrzej Zoll.

d139cyz

Czytaj także:

Paweł Buczkowski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d139cyz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d139cyz
Więcej tematów