SpołeczeństwoPierwszy kontakt z Polakami walczącymi przeciwko ISIS. Jeden z nich ciężko ranny

Pierwszy kontakt z Polakami walczącymi przeciwko ISIS. Jeden z nich ciężko ranny

Ośmiu Polaków dołączyło do koalicji Syryjskich Sił Demokratycznych, walcząc pod dowództwem Kurdów. Polacy tworzą grupę zadaniową "Gniew Eufratu", założoną przez jednego z nich. Za głowę członka "Gniewu Eufratu" ISIS oferuje nagrodę w wysokości 850 tysięcy dolarów. Motywacją Polaków jest "moralny obowiązek", za udział w walkach nie biorą pieniędzy.

Pierwszy kontakt z Polakami walczącymi przeciwko ISIS. Jeden z nich ciężko ranny
Źródło zdjęć: © Facebook.com | Archer PL
Marianna Fijewska

Zdecydowali się wyjechać z Polski, by walczyć z terroryzmem. Aktualnie uczestniczą w odbijaniu At-Tabaki, miejscowości położonej koło największej zapory wodnej w Syrii. W sobotę wieczorem, pierwszy raz od miesiąca, Polacy połączyli się z internetem. Udało mi się nawiązać, krótką i przerywaną rozmową z założycielem "Gniewu Eufratu" o pseudonimie Łucznik (Archer).

Podczas trwającej wciąż bitwy o At-Tabakę, jeden z Polaków został ciężko ranny. Z rozmowy z Łucznikiem wynika, że stan poszkodowanego jest stabilny, choć panujące dookoła warunki nie sprzyjają kuracji. Członkowie "Gniewu Eufratu" są zaledwie 500 metrów od tamy, której zdobycie zakończy bitwę. Ostatnie dni walki idą bardzo wolno - Kurdowie wypuszczają niedoświadczonych, młodych bojowników, którzy często nie mają szans w starciu ze zdeterminowanymi żołnierzami ISIS.

"Do przodu bardzo powoli. ISIS nie daje za wygraną, walczą o każdy dom. Nie cofają się i nie poddają. Jeżeli są ranni to obmazują się krwią, udając martwych i jednocześnie trzymając pod sobą odbezpieczony granat. Kontrataki następują co 2/3 godziny" - czytamy na Facebooku.

W rozmowie z Łucznikiem dowiaduję się, że ogromnym problemem jest kwestia uzbrojenia. Żołnierze "Państwa Islamskiego" dysponują sprzętem wysokiej klasy, m.in. noktowizorami i termowizorami, lunetami, karabinami szturmowymi i kamizelkami z płytami batalistycznymi. Nie mają także oporów przed angażowaniem w wojnę najmłodszych - "Nawet 8-letni chłopcy są podpinani pod ładunki wybuchowe i wysyłani w naszym kierunku" wyznaje mężczyzna.

Polską grupę wspiera aktualnie czterech Amerykanów. To weterani wojenni, którzy do koalicji Syryjskich Sił Demokratycznych dołączyli znacznie wcześniej.
Z relacji Łucznika wynika, że ludność lokalna szanuje i docenia udział obcokrajowców w walkach przeciw ISIS. "Oni doskonale wiedzą, że przybyliśmy kawał drogi, żeby dla nich walczyć. Że zostawiliśmy swoje wygodne życia w bogatych państwach zachodnich, żeby ich wspomóc" - pisze mężczyzna.

Mimo lokalnej uprzejmości warunki są niezwykle ciężkie. Polacy nie mają elektryczności, brakuje im pitnej wody i jedzenia. Na dachach zdobytych poprzedniego dnia budynków organizują nocne warty. Śpią bardzo krótko, 2-3 godziny dziennie, w mundurach i z bronią w ręku.

"W ciągu miesiąca schudłem 7 kilogramów. Podobnie reszta ekipy. Nie pamiętamy już, jak smakuje mięso. Ale morale jest wysokie" - komentuje Łucznik.

Mimo przeciwności, Polacy prężnie działają na linii frontu - jedno z opublikowanych w sobotę zdjęć przedstawia zdobytą flagę "Państwa Islamskiego". "Osobiście zdejmowałem ze ściany w kwaterze ISIS w Tabce. Czysta satysfakcja" czytamy.

Polacy nie łamią prawa, dopóki nie pobierają opłat za udział w walkach i nie zaciągają się do sił zbrojnych obcego kraju. Pytam, czy istnieje jakiś sposób, prócz wysyłania pieniędzy, by wesprzeć walczących. Odpowiedź Łucznika jest niemal natychmiastowa - "W polskich mediach jest zdecydowanie za mało informacji o wojnie w Syrii".

Dziękujemy sobie nawzajem i kończymy rozmowę.
Następne połączenie internetowe będzie możliwe za około miesiąc, "In Shallah" (tłum. - jeśli Bóg pozwoli).

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (254)