Trwa ładowanie...
19-03-2007 12:09

Pierwszy heretyk pontyfikatu Benedykta XVI?


Kardynał William J. Levada, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, wyda 15 marca notę wyjaśniającą, dotyczącą hiszpańskiego jezuity, 58-letniego o. Jona Sobrino, któremu zarzuca się głoszenie herezji.

Pierwszy heretyk pontyfikatu Benedykta XVI?Źródło: AFP
d2t5cfw
d2t5cfw

Nota, poprzedzająca formalne potępienie błędów doktrynalnych, stwierdza, że poglądy reprezentowane przez teologa są nieortodoksyjne, ponieważ relatywizuje on boskość Jezusa na rzecz jego człowieczeństwa. O sprawie poinformowała hiszpańska gazeta El Mundo, a najnowsze wydanie dziennika Süddeutsche Zeitung ujawnia szczegóły dokumentu. Proces przeciwko Sobrino rozpoczął w 2001 roku kardynał Joseph Ratzinger.

Ojciec Sobrino pochodzi z Salwadoru. Jest jednym z najbardziej znanych i najchętniej czytanych przedstawicieli teologii wyzwolenia, z którą od lat walczył obecny papież. Jezuita studiował inżynierię na Uniwersytecie St. Louis w USA oraz teologię katolicką w Wyższej Szkole Filozoficzno-Teologicznej Św. Jerzego we Frankfurcie nad Menem, na której uzyskał również doktorat z teologii dogmatycznej. Sobrino jest wykładowcą na katolickim Środkowoamerykańskim Uniwersytecie im. José Simeóna Cañasy w Salwadorze, który współzakładał. Przez kilka lat był doradcą abp. Oscara Arnulfo Romero, arcybiskupa Salwadoru zamordowanego podczas odprawiania mszy przez prawicowe szwadrony śmierci. Działalność na rzecz biednych i teologii wyzwolenia została doceniona przez uniwersytety w Niemczech i Szwajcarii.

Notyfikacja ws. Sobrino będzie pierwszym takim dokumentem podczas pontyfikatu Benedykta XVI. W latach 80. kardynał Ratzinger jako szef Kongregacji Nauki Wiary prowadził procesy przeciwko teologom wyzwolenia, zarzucając im m.in. deformowanie fundamentów wiary chrześcijańskiej i bratanie się z komunistycznymi bojówkami oraz ideologami.

Według Süddeutsche Zeitung nota przypomina, że "opcja na rzecz biednych i uciskanych" jest sprawą, która dotyczy całego Kościoła, a przypadek o. Sorbono wymaga dokładnego zbadania, ponieważ teksty rozpowszechniane przez teologa stwarzają duże niebezpieczeństwo dla wiary i mogą wywołać zamęt wśród wiernych. Kongregacja zarzuca o. Sobrino, że w swojej książce "Jezus, Wyzwoliciel" nie mówi wystarczająco jasno o bóstwie Jezusa, sugerując, że jest ono produktem późniejszej, teologicznej refleksji. Dokument zarzuca jezuicie, że dokonuje zbyt mocnego rozróżnienia między boską a ludzką naturą Chrystusa oraz redukuje osobę Chrystusa do towarzysza ludzkiej niedoli, a za mało akcentuje jego zbawcze posłannictwo.

Matthias Drobinski, katolicki teolog i publicysta SZ, przypomina, że jeszcze w tym roku ma się ukazać książka Benedykta poświęcona Jezusowi. Potępienie chrystologii Sobrino jest prawie jak preludium do publikacji tej książki – twierdzi Drobinski.

d2t5cfw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t5cfw
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj