Pierwszy heretyk pontyfikatu Benedykta XVI?
Kardynał William J. Levada, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, wyda 15 marca notę wyjaśniającą, dotyczącą hiszpańskiego jezuity, 58-letniego o. Jona Sobrino, któremu zarzuca się głoszenie herezji.
Nota, poprzedzająca formalne potępienie błędów doktrynalnych, stwierdza, że poglądy reprezentowane przez teologa są nieortodoksyjne, ponieważ relatywizuje on boskość Jezusa na rzecz jego człowieczeństwa. O sprawie poinformowała hiszpańska gazeta El Mundo, a najnowsze wydanie dziennika Süddeutsche Zeitung ujawnia szczegóły dokumentu. Proces przeciwko Sobrino rozpoczął w 2001 roku kardynał Joseph Ratzinger.
Ojciec Sobrino pochodzi z Salwadoru. Jest jednym z najbardziej znanych i najchętniej czytanych przedstawicieli teologii wyzwolenia, z którą od lat walczył obecny papież. Jezuita studiował inżynierię na Uniwersytecie St. Louis w USA oraz teologię katolicką w Wyższej Szkole Filozoficzno-Teologicznej Św. Jerzego we Frankfurcie nad Menem, na której uzyskał również doktorat z teologii dogmatycznej. Sobrino jest wykładowcą na katolickim Środkowoamerykańskim Uniwersytecie im. José Simeóna Cañasy w Salwadorze, który współzakładał. Przez kilka lat był doradcą abp. Oscara Arnulfo Romero, arcybiskupa Salwadoru zamordowanego podczas odprawiania mszy przez prawicowe szwadrony śmierci. Działalność na rzecz biednych i teologii wyzwolenia została doceniona przez uniwersytety w Niemczech i Szwajcarii.
Notyfikacja ws. Sobrino będzie pierwszym takim dokumentem podczas pontyfikatu Benedykta XVI. W latach 80. kardynał Ratzinger jako szef Kongregacji Nauki Wiary prowadził procesy przeciwko teologom wyzwolenia, zarzucając im m.in. deformowanie fundamentów wiary chrześcijańskiej i bratanie się z komunistycznymi bojówkami oraz ideologami.
Według Süddeutsche Zeitung nota przypomina, że "opcja na rzecz biednych i uciskanych" jest sprawą, która dotyczy całego Kościoła, a przypadek o. Sorbono wymaga dokładnego zbadania, ponieważ teksty rozpowszechniane przez teologa stwarzają duże niebezpieczeństwo dla wiary i mogą wywołać zamęt wśród wiernych. Kongregacja zarzuca o. Sobrino, że w swojej książce "Jezus, Wyzwoliciel" nie mówi wystarczająco jasno o bóstwie Jezusa, sugerując, że jest ono produktem późniejszej, teologicznej refleksji. Dokument zarzuca jezuicie, że dokonuje zbyt mocnego rozróżnienia między boską a ludzką naturą Chrystusa oraz redukuje osobę Chrystusa do towarzysza ludzkiej niedoli, a za mało akcentuje jego zbawcze posłannictwo.
Matthias Drobinski, katolicki teolog i publicysta SZ, przypomina, że jeszcze w tym roku ma się ukazać książka Benedykta poświęcona Jezusowi. Potępienie chrystologii Sobrino jest prawie jak preludium do publikacji tej książki – twierdzi Drobinski.