Pierwszy Galileo w drodze na orbitę
Z rosyjskiego kosmodromu w kazachskim Bajkonurze na orbitę
wystrzelony został pierwszy z satelitów nowego europejskiego
systemu nawigacyjnego Galileo (Galileusz) - Giove-A.
28.12.2005 | aktual.: 28.12.2005 09:17
Satelita został wyniesiony przez rosyjską rakietę Sojuz-FG. Jak podano w centrum lotów, start przebiegł normalnie. Po wejściu satelity na właściwą orbitę - ok. 23 tys. km nad Ziemią, naukowcy nawiążą łączność z urządzeniem.
Zadaniem Giove-A będzie przetestowanie kluczowych komponentów sieci Galileo, m.in. zegarów atomowych. Satelita musi też "zagospodarować" częstotliwości radiowe, które na mocy międzynarodowych umów zostały przydzielone Galileo.
System nawigacyjny Galileo to największy i najdroższy europejski projekt kosmiczny. W jego tworzeniu uczestniczy Unia Europejska oraz Europejska Agencja Kosmiczna.
System obejmie swoim zasięgiem całą kulę ziemską i zapewni lokalizację obiektów w czasie rzeczywistym z dokładnością do 1 metra. Będzie funkcjonował niezależnie od amerykańskiego systemu GPS (Global Positioning System), może z nim jednak współpracować.
Na swoją kolej oczekuje już drugi z testowych satelitów Galileo, Giove-B. Ostatecznie Galileo ma składać się z 30 satelitów - 27 aktywnych i trzech zapasowych - umieszczonych na 3 orbitach. Zakończenie budowy systemu i wysyłania satelitów na orbity przewidywane jest na rok 2010.