Trwa ładowanie...

Pierwszy dzień wiosny 21 marca 2019 - sprawdź, kiedy będzie wiosna kalendarzowa, a kiedy astronomiczna

Pierwszy dzień wiosny 21 marca 2019. Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Sprawdź, kiedy rozpoczyna się kalendarzowa, a kiedy astronomiczna wiosna.
Share
Pierwszy dzień wiosny 21 marca 2019 - kiedy będzie  wiosna kalendarzowa, a kiedy astronomiczna
Pierwszy dzień wiosny 21 marca 2019 - kiedy będzie wiosna kalendarzowa, a kiedy astronomicznaŹródło: 123RF
d3iub8t

Pierwszy dzień wiosny 21 marca 2019 – kiedy zaczyna się wiosna?

Wiosna coraz bliżej. Już w środę, 20 marca 2019 o godzinie 22:58 rozpocznie się astronomiczna wiosna, a dzień później, w czwartek 21 marca, wiosna kalendarzowa. Od tego momentu dni będą coraz dłuższe, a na wiosennym niebie będziemy mogli obserwować liczne zjawiska astronomiczne. Przypominamy, że równonoc jest momentem, w którym Słońce przechodzi przez jeden z dwóch punktów, w których ekliptyka przecina równik niebieski. Równonoc występuje dwa razy w roku:

20/21 marca – wówczas Słońce przechodzi przez punkt Barana, na półkuli północnej jest to równonoc wiosenna

22/23 września – wówczas Słońce przechodzi przez punkt Wagi na półkuli północnej i jest to równonoc jesienna

Równonoc to jedyny czas w roku, kiedy noc oraz dzień trwają tyle samo, czyli po 12 godzin. Dzień będzie się stawał coraz dłuższy aż do 22 czerwca, kiedy nastąpi przesilenie letnie.

d3iub8t

Pierwszy dzień wiosny – wiosna astronomiczna 20 marca 2019

Wiadomo, że wiosna astronomiczna rozpocznie się dzień wcześniej, bo 20 marca 2019. W okresie wiosennym nadarzy się idealna okazja do obserwacji gwiazdozbiorów, głównie Lwa, Panny oraz Wolarza. Każdy z nich zawiera jasną gwiazdę, które razem wchodzą w tak zwany Trójkąt Wiosenny. Nazwy gwiazd w kolejności gwiazdozbiorów to Regulus, Spica i Arktur. Na początku wiosny na wieczornym niebie widoczny będzie także Orion oraz Syriusz będący najjaśniejszą gwiazdą.

d3iub8t

Podziel się opinią

Share
d3iub8t
d3iub8t
Więcej tematów