Trwa ładowanie...
d34dcv6

Pierwsze zdjęcia próbnika Phoenix z Marsa

Próbnik Phoenix, którego
zadaniem jest zbadanie historii występowania wody oraz życia na
Marsie, po przebyciu 680 mln kilometrów pomyślnie wylądował na
powierzchni Czerwonej Planety - powiadomiła w nocy agencja kosmiczna NASA.

Share
d34dcv6

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/mars-zdobyty-przez-phoenixa-6038701647533185g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/mars-zdobyty-przez-phoenixa-6038701647533185g )
Mars zdobyty przez Phoenixa

Lecący z prędkością ponad 20 tys. km/h próbnik po wejściu w cienką atmosferę Czerwonej Planety zwolnił, rozłożył spadochron, uruchomił silniki hamujące i około godz. 01.38 czasu polskiego łagodnie osiadł na powierzchni w północnej strefie podbiegunowej planety. Sygnały radiowe z Phoenixa, potwierdzające pomyślne wykonanie ryzykownego manewru lądowania, potrzebowały na dotarcie do kalifornijskiego centrum lotów kosmicznych w Pasadenie aż 15 minut.

d34dcv6

Zbliżając się do powierzchni Marsa lądownik uruchomił silniki korekcyjne, które pozwoliły przyjąć po lądowaniu pozycję umożliwiającą maksymalny dopływ światła do baterii słonecznych pojazdu. Zapewni to energię wystarczającą na nieco ponad trzy miesiące pracy aparatury pokładowej Phoenixa.

W 2002 r. sonda Mars Odyssey odkryła pod powierzchnią gruntu w marsjańskiej strefie polarnej warstwę zmarzliny. Ważący 410 kg Mars Phoenix Lander został wysłany z Ziemi w sierpniu ubiegłego roku w celu pobrania spod powierzchni Czerwonej Planety próbek tego lodu, podgrzania ich i ustalenia, czy kiedykolwiek występował on w postaci płynnej i czy zawiera substancje, umożliwiające powstanie życia.

Włącznie z Phoenixem, od roku 1964 amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA)
wysłała w pobliże Czerwonej Planety lub na jej powierzchnię łącznie 18 bezzałogowych statków badawczych, przy czym pięć z tych misji nie powiodło się.

d34dcv6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34dcv6
d34dcv6
Więcej tematów