Trwa ładowanie...
12-11-2014 20:25

Pierwsze wyroki dla zatrzymanych po Marszu Niepodległości

Sąd wydał pierwsze orzeczenia w sprawach chuliganów zatrzymanych w związku z burdami, do których doszło w czasie Marszu Niepodległości - dwóch oskarżonych usłyszało wyroki skazujące; jeden został uniewinniony; kilka spraw sąd zwrócił do prokuratury.

Pierwsze wyroki dla zatrzymanych po Marszu NiepodległościŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d187g6a
d187g6a

W związku z wtorkowymi zamieszkami policjanci zatrzymali 199 osób (na policję doprowadzonych zostało 276). Chodzi głównie o chuliganów, którzy brali udział w burdach, do których doszło pod koniec Marszu Niepodległości w okolicach Stadionu Narodowego. Tam grupa kilkuset osób wydzieliła się z pochodu i zaatakowała policję.

- Sąd dotychczas zajął się dziesięcioma sprawami. W przypadku dwóch osób zapadł wyrok skazujący. Wobec pierwszej sąd orzekł łącznie rok i 4 miesiące pozbawienia wolności z zawieszeniem na cztery lata z dozorem kuratora, a także nawiązki na rzecz dwóch pokrzywdzonych funkcjonariuszy. Drugi z oskarżonych usłyszał wyrok dziewięciu miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności - poinformowała Joanna Adamowicz z sekcji prasowej Sądu Okręgowego Warszawa Praga.

W pięciu przypadkach sąd zwrócił sprawy do prokuratury celem uzupełnienia postępowania przygotowawczego. Dwie sprawy zostały odroczone ze względu na konieczność przesłuchania świadka lub zapoznania się z zapisem z monitoringu; oskarżonych zwolniono, jednak zastosowano wobec nich dozór policyjny. Jedna ze spraw, spośród tych, którymi do tej pory zajął się sąd zakończyła się uniewinnieniem oskarżonego.

Policjanci cały czas zbierają materiał dowodowy i rozliczają kolejne osoby, które brały udział w burdach.

d187g6a

W przypadku czynów zagrożonych stosunkowo niską karą policja może sama kierować wnioski do sądu o ukaranie w trybie przyspieszonym; ma na to 48 godz. W przypadku groźniejszych przestępstw wnosi do prokuratury o wszczęcie śledztwa.

- Na tę chwilę skierowaliśmy do Sądu Rejonowego Praga-Południe wnioski o rozpoznanie spraw 23 osób zatrzymanych w związku z Marszem Niepodległości - poinformował po godz. 19 komisarz Andrzej Browarek z zespołu prasowego KSP. Zatrzymani będą odpowiadać m.in. za czynny udział w zbiegowisku, połączony z czynem chuligańskim i znieważenie funkcjonariuszy; w przypadku jednej z nich to także naruszenie nietykalności funkcjonariusza zagrożone karą do trzech lat więzienia.

Z kolei do sądu śródmiejskiego trafił wniosek o ukaranie jednej z osób za wykroczenie.

Kolejnych 12 osób policja ma dowieźć do sądów w czwartek rano.

d187g6a

Marsz Niepodległości w tym roku przeszedł z ronda Dmowskiego, Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego na praski brzeg Wisły. Zakończył się na błoniach Stadionu Narodowego. Od początku dochodziło do drobnych incydentów; do zamieszek doszło jednak na końcu trasy marszu, choć bojówkarze cały czas atakowali policjantów i prowokowali uczestników manifestacji. W trakcie burd bojówkarze rzucali w stronę policjantów kostką brukową, butelkami, racami, petardami, drzewcami flag. Poszkodowanych zostało 51 policjantów, 44 trafiło do szpitala, 11 jest hospitalizowanych. Mają m.in. obrażenia głowy, nóg, rąk.

199 osób to - jak podkreślają policjanci - prawdopodobnie nie jest ostateczny bilans zatrzymań. Sprawdzane są m.in. placówki ochrony zdrowia, autobusy, pociągi; wszystko po to, by zatrzymać te osoby, które w burdach brały udział, a wyjechały już z Warszawy.

d187g6a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d187g6a
Więcej tematów