Pierwsze śmigłowce dla wojska? Bartłomiej Misiewicz podał datę
Rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz zapowiedział, że najpóźniej na przełomie stycznia i lutego trafią do wojska pierwsze śmigłowce do testów. Szef resortu Antoni Macierewicz zapowiadał wcześniej, że nastąpi to do końca 2016 r. - Opóźnienie wynika wyłącznie z przyczyn niezależnych - zapewnił rzecznik.
- Najdalej na przełomie stycznia, lutego pierwsze śmigłowce testowe, treningowe (...) trafią do żołnierzy, którzy będą mogli je zacząć sprawdzać - oznajmił Misiewicz, pytany o pierwsze śmigłowce m.in. dla Wojsk Specjalnych.
Wyjaśnił, że opóźnienie wynika "wyłącznie z przyczyn niezależnych". - Okres świąteczny to było chwilowe przesunięcie. Jesteśmy w trakcie kończenia koncepcji offsetowej. Nie chcemy, żeby to było robione tak, jak za poprzedników, gdzie ten przetarg był tak przeprowadzony, że uniemożliwiono producentom, którzy mają swoje zakłady w Polsce, stanięcie do przetargu na równych zasadach - dodał rzecznik MON.
Zapowiedział, że pod koniec tego tygodnia ma być gotowa "koncepcja offsetowa" i "zaproszenie od razu wychodzi do producentów". - Przechodzimy do kolejnego etapu. Będziemy zapraszali wszystkich trzech producentów, Airbusa, PZL Mielec, PZL Świdnik do tego, by pierwsze te dwa śmigłowce trafiły - szkoleniowe, testowe - dodał.
Misiewicz zaznaczył, że chodzi o dopilnowanie wszelkich formalności, tak żeby "umożliwić wszystkim producentom, którzy są zaproszeni do tego przetargu stanięcie na równych zasadach".
Nowy śmigłowiec z Ukrainą? "Rozmawiamy"
Rzecznik pytany także o ewentualne prace nad zbudowaniem polsko-ukraińskiego śmigłowca. Zwrócił uwagę, że rozpoczynają się dopiero rozmowy na temat. - Te rozmowy są prowadzone. To nie jest tak, że tej współpracy nie ma. Na razie rozmawiamy. Od rozmów przejdziemy dalej. Oczywiście, jeżeli one będą pozytywnie zakończone - zaznaczył Misiewicz.
W poniedziałek wieczorem poseł PO Krzysztof Brejza napisał na Twitterze, że zamiast budowy nowego śmigłowca z Ukrainą będzie remont starych, radzieckich Mi. Brejza opublikował odpowiedź MON na jego interpelację ws. planów budowy maszyny.