Pierwsze posiedzenie Sejmu 2023. Jak będzie wyglądało?

Zgodnie z decyzją Prezydenta Andrzeja Dudy, 13 listopada odbędą się pierwsze posiedzenia - zarówno Sejmu, jak i i Senatu. Co wydarzy się w izbie niższej polskiego parlamentu w tym czasie? Bieg wydarzeniom nadają przepisy prawa.

Pierwsze posiedzenie Sejmu. Co się na nim wydarzy?
Pierwsze posiedzenie Sejmu. Co się na nim wydarzy?
Źródło zdjęć: © Pixabay

10.11.2023 | aktual.: 10.11.2023 11:30

Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji rozpocznie się 13 listopada w samo południe. Przewodniczyć będzie mu marszałek senior, którym decyzją prezydenta został mianowany poseł PSL Marek Sawicki. Co wydarzy się na pierwszym posiedzeniu Sejmu? Jego charakter będzie formalny i uroczysty.

Sejm X kadencji. Pierwsze posiedzenie. Co wydarzy się 13 listopada?

Pierwsze posiedzenie Sejmu RP poprowadzi marszałek senior. Wybrany na tę funkcję poseł pełni ją do momentu wyboru marszałka Sejmu. Jakie zadania czekają go 13 listopada?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wskazuje sejmowy regulamin, w trakcie pierwszego posiedzenia izby niższej parlamentu odbywa się ślubowanie nowych posłów. Jego przeprowadzeniem zajmuje się wspomniany marszałek senior. J

ak wygląda ślubowanie posłów? "Ślubowanie poselskie odbywa się w ten sposób, że po odczytaniu roty każdy z kolejno wywołanych posłów, powstawszy, wypowiada słowo »ślubuję«. Poseł może dodać zdanie »Tak mi dopomóż Bóg«" - wyjaśnia art. 2 pkt 3 Regulaminu Sejmu RP.

Po przeprowadzeniu ślubowania posłów następują wybory marszałka Sejmu. Kandydatów na ten urząd może zgłosić grupa co najmniej 15 posłów, z zastrzeżeniem, że każdy poseł może poprzeć wyłącznie jedną kandydaturę.

Wybór marszałka następuje, gdy kandydat uzyska bezwzględną większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jeżeli głosowanie nie wyłoni nowego marszałka, przeprowadzane są kolejne tury głosowania.

Pierwsze posiedzenie Sejmu. Dymisja dotychczasowego rządu

Na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji premier złoży również dymisję gabinetu. Od tego dnia rozpoczyna się 14-dniowy, konstytucyjny okres, w trakcie którego prezydent powinien powołać premiera wraz z proponowanym przez niego rządem. Jak w czasie orędzia wygłoszonego 6 listopada przekazał Andrzej Duda, misję jego stworzenia powierzył Mateuszowi Morawieckiemu.

Jak wskazują przepisy Konstytucji RP, po powołaniu przez prezydenta, premier w ciągu 14 dni powinien wygłosić exposé, czyli program działania nowego rządu oraz zgłosić wniosek o udzielenie mu wotum ufności. Do jego zdobycia wymagana jest bezwzględna większość w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Jeżeli również ten krok nie powiedzie się, inicjatywa powraca do prezydenta, który w ciągu 14 dni powołuje szefa rządu i jego gabinet. Udzielenie mu sejmowego wotum zaufania jest możliwe po uzyskaniu zwykłej większości głosów. Zgodnie z Konstytucją RP, jeżeli również ten krok nie pozwoli na powołanie rządu, prezydent skraca kadencję parlamentu i zarządza wybory.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)