Nowi posłowie w Sejmie. Złożyli ślubowanie
Nowi posłowie złożyli ślubowanie podczas środowego posiedzenia Sejmu. To 16 osób, które zastąpią polityków startujących z sukcesem w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wybrano również nowego wicemarszałka.
Nowi posłowie to osoby, które startowały w wyborach w 2015 r. z tej samej listy co polityk, który został wybrany do Parlamentu Europejskiego, i uzyskały kolejny najwyższy wynik.
Nowi posłowie to: Maciej Badora (zastąpił Annę Zalewską), Krzysztof Ciebiada (zastąpił Witolda Waszczykowskiego), Lucjan Cichosz (zastąpił Beatę Mazurek), Katarzyna Dutkiewicz (zastąpiła Izabelę Kloc), Krzysztof Kozik (zastąpił Beatę Szydło), Zofia Ławrynowicz (zastąpiła Bartosza Arłukowicza), Michał Mazowiecki (zastąpił Ewę Kopacz), Rafał Mucha (zastąpił Joachima Brudzińskiego), Jerzy Naszkiewicz (zastąpił Patryka Jakiego), Maria Nowak (zastąpiła Grzegorza Tobiszowskiego), Elżbieta Płonka (zastąpiła Elżbietę Rafalską), Roman Sasin (zastąpił Joannę Kopcińską), Agnieszka Soin (zastąpiła Beatę Kempę), Adam Śnieżek (zastąpił Bogdana Rzońcę), Piotr Walkowski (zastąpił Andżelikę Możdżanowską) i Henryk Wnorowski (zastąpił Krzysztofa Jurgiela).
"Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej” - to treść roty przysięgi.
Zobacz także: Marek Sawicki szczerze o Beacie Mazurek
Nowi posłowie. Po senatorach muszą zostać puste miejsca
Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało, że trwa procedura obsadzania miejsca po 2 posłach - Elżbiecie Kruk i Andrzeju Halickim.
Jacek Protaziuk zwrócił uwagę na wyjątkowy gest Michała Mazowieckiego. Poseł "jako jedyny ślubował z aktualną Konstytucją RP w ręku" - napisał na Twitterze polityk. Autorem preambuły jest jego ojciec, były premier i wieloletni poseł Tadeusz Mazowiecki.
Podczas głosowań wybrano nowego wicemarszałka. Została nim Małgorzata Gosiewska.
Wakaty w Senacie, zgodnie z Kodeksem wyborczym, nie zostaną uzupełnione. Tu wyborów uzupełniających nie przeprowadza się w okresie 6 miesięcy przed dniem, w którym upływa termin zarządzenia wyborów do Sejmu.
O mandaty w Parlamencie Europejskim starało się 115 posłów. Udało się to 19, ale jeden z nich będzie musiał poczekać. Dominik Tarczyński obejmie swój mandat, gdy Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Do tego czasu będzie posłem.
Nowi posłowie będą sprawować swój mandat do końca tej kadencji.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl