PolskaPierwsze posiedzenie Komisji Trójstronnej

Pierwsze posiedzenie Komisji Trójstronnej

W piątek odbyło się inauguracyjne posiedzenie Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, w którym uczestniczył premier Leszek Miller - poinformowało Wirtualną Polskę Centrum Informacyjne Rządu.

Premier wręczył nominacje na członków Komisji przedstawicielom strony rządowej, związkowej i przedstawicielom pracodawców oraz powołania do udziału w pracach Komisji przedstawicielom samorządu terytorialnego, NBP i GUS. Uroczystość odbyła się w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" im. Andrzeja Bączkowskiego.

Dzięki zgodzie małe rzeczy rosną, a na skutek niezgody wielkie rzeczy się rozpadają - mówił Miller - Przywołałem tę znaną maksymę, albowiem zgoda wymaga dialogu, wymaga zdolności do kompromisu. (...) O tej prawdzie przypominam dziś nie przypadkowo. Powinni o niej pamiętać bowiem wszyscy, którzy podejmują trud pracy w ukształtowanej na nowych ustawowych podstawach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

W dramatycznych warunkach wynikających ze stanu finansów publicznych państwa oraz złej sytuacji większości podmiotów gospodarczych w Polsce wyzwania stojące przed Komisją są jeszcze większe. W obecnej sytuacji trudno przecenić jej znaczenie. Powinna i może ona stać się znaczącym ogniwem systemu dialogu społecznego w Polsce. Przewodniczący OPZZ Maciej Manicki przypomniał, że Pierwsza Komisja Trójstronna powstała wówczas, gdy ministrem pracy i polityki socjalnej był obecny szef rządu.

Premier zauważył, że inauguracja pracy Komisji zbiega się w czasie z początkiem funkcjonowania jego rządu. To dobra okazja, by podkreślić, że jest moją intencją uczynić wszystko, co możliwe, aby Komisja Trójstronna do Spraw Społeczno-Gospodarczych stała się instrumentem efektywnego dialogu społecznego, równoważenia interesów społecznych, uspołecznienia procesów decyzyjnych.

Komisja Trójstronna jest forum dialogu między pracodawcami, pracownikami i rządem. Powstała na mocy ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. Zgodnie z jej zapisem, celem Komisji jest dążenie do osiągnięcia i zachowania ładu i pokoju społecznego. (mag)

związkipracodawcypremier
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)