Pierwsza szczepionka przeciw RSV. Groźna choroba płuc
Po 60 latach badań naukowych stworzono pierwszą szczepionkę, która będzie chronić przed groźnym wirusem oddechowym (RSV). Szczepienie przeznaczone będzie dla osób po 60 roku życia.
W środę, 3 maja amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków potwierdziła szczepionkę wyprodukowaną przez GSK. Lek ma być podawany w formie pojedynczego zastrzyku osobom dorosłym - w wieku 60 lat i starszym.
Szczepionka może być dostępna dla seniorów już tej jesieni, obecnie oczekuje na zalecenie dotyczące jej stosowania od Komitetu Doradczego ds. Praktyk Szczepień Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, który spotka się w czerwcu - pisze CNN.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W przeprowadzonym badaniu klinicznym, w którym wzięło udział 25 tys. osób po 60 roku życia - szczepionka okazywała się w 83% skuteczna w zapobieganiu chorobom dolnych dróg oddechowych wywołanym przez wirusa RSV. Zapobiegała ona również w 94% przebiegowi ciężkich objawów u seniorów. Wyniki zostały opublikowane w New England Journal of Medicine.
- Starsi dorośli, w szczególności ci z podstawowymi schorzeniami, takimi jak choroby serca lub płuc, lub osłabiony układ odpornościowy, są narażeni na wysokie ryzyko ciężkiej choroby spowodowanej przez RSV - powiedział dr Peter Marks, dyrektor Centrum Oceny i Badań Biologicznych FDA. I dodała - Zatwierdzenie pierwszej szczepionki przeciwko RSV jest ważnym osiągnięciem zdrowia publicznego w zapobieganiu chorobie, która może zagrażać życiu i odzwierciedla ciągłe zaangażowanie FDA w ułatwianie rozwoju bezpiecznych i skutecznych szczepionek do użytku w Stanach Zjednoczonych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szczepionka opiera się na odkryciu, które zostało dokonane dziesięć lat temu przez naukowców z National Institutes of Health, również tych samych, którzy pomogli stworzyć szczepionki przeciwko Covid-19.
W Stanach Zjednoczonych przez wirus RSV - rocznie hospitalizowanych jest około 159 tys. dorosłych w wieku 65 lat i starszych, natomiast od 10 do 13 tys. umiera w wyniku infekcji.
Czytaj też: