PolskaPierwsza skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego wpłynęła do SN. Dotyczy spadku

Pierwsza skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego wpłynęła do SN. Dotyczy spadku

Prokurator Generalny skierował pierwszą skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. Dotyczy sprawy spadkowej z 2014 roku. W imieniu prokuratora wniosek przekazał jego zastępca Robert Hernand.

Pierwsza skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego wpłynęła do SN. Dotyczy spadku
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak

14.09.2018 12:41

Informację o złożeniu skargi przekazała Prokuratura Krajowa. Prokurator Generalny zarzucił "rażące naruszenie przepisów prawa procesowego". W jego opinii wcześniejsze orzeczenie sądu było niezgodne z "zasadą demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej".

17 kwietnia 2014 roku Sąd Rejonowy w Tomaszowie Lubelskim prowadził rozprawę dotyczącą nabycia spadku po zmarłych rodzicach. W trakcie postępowania jeden z uczestników złożył testament. Jednak sąd zadecydował, że spadkobiercami są osoby, którym spadek przysługuje "ustawowo, nie badając jednak z urzędu czy posiadają oni testament".

Wniosek odwoławczy od decyzji sądu, który wniósł uczestnik rozprawy został odrzucony. Po upływie terminów procesowych, jak i braku podstaw prawnych, nie można było wystąpić do sądu z nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia.

Dlatego też Prokurator Generalny postanowił o złożeniu skargi nadzwyczajnej do SN. "Prokurator wniósł o uchylenie postanowienia i przekazanie sprawy do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Tomaszowie Lubelskim", napisano w oficjalnym komunikacie Prokuratury Krajowej.

Według Prokuratura Generalnego decyzja sądu "narusza przepisy prawa procesowego, a mianowicie art. 670 Kodeksu postępowania cywilnego poprzez jego niewłaściwe zastosowanie i błędne ustalenie kręgu spadkobierców".

Pierwsza skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego

3 kwietnia br, weszła w życie ustawa o SN. Zgodnie z nią powołano instytucję skargi nadzwyczajnej. Taki środek może zostać złożony wyłącznie przez Prokuratora generalnego lub Rzecznika Praw Obywatelskich. Skorzystał z niej już RPO w sierpniu br.

Skarga nadzwyczajna do Sądu Najwyższego może zostać wniesiona od prawomocnych wyroków polskich sądów, które uprawomocniły się przed jej wejściem w życie. Użycie tego środka ma za zadanie ochronę praworządności i sprawiedliwości społecznej.

Skarga nadzwyczajna może zostać wniesiona w przypadku, gdy orzeczenie narusza zasady lub wolności i prawa człowieka i obywatela określone w Konstytucji, zachodzi oczywista sprzeczność istotnych ustaleń sądu z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego, a orzeczenie nie może być uchylone lub zmienione w trybie innych nadzwyczajnych środków zaskarżenia.

Źródło: Prokuratura Krajowa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)