Trwa ładowanie...
d1zp735

Pierwsza skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego wpłynęła do SN. Dotyczy spadku

Prokurator Generalny skierował pierwszą skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. Dotyczy sprawy spadkowej z 2014 roku. W imieniu prokuratora wniosek przekazał jego zastępca Robert Hernand.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro
Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d1zp735

Informację o złożeniu skargi przekazała Prokuratura Krajowa. Prokurator Generalny zarzucił "rażące naruszenie przepisów prawa procesowego". W jego opinii wcześniejsze orzeczenie sądu było niezgodne z "zasadą demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej".

17 kwietnia 2014 roku Sąd Rejonowy w Tomaszowie Lubelskim prowadził rozprawę dotyczącą nabycia spadku po zmarłych rodzicach. W trakcie postępowania jeden z uczestników złożył testament. Jednak sąd zadecydował, że spadkobiercami są osoby, którym spadek przysługuje "ustawowo, nie badając jednak z urzędu czy posiadają oni testament".

d1zp735

Wniosek odwoławczy od decyzji sądu, który wniósł uczestnik rozprawy został odrzucony. Po upływie terminów procesowych, jak i braku podstaw prawnych, nie można było wystąpić do sądu z nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia.

Dlatego też Prokurator Generalny postanowił o złożeniu skargi nadzwyczajnej do SN. "Prokurator wniósł o uchylenie postanowienia i przekazanie sprawy do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Tomaszowie Lubelskim", napisano w oficjalnym komunikacie Prokuratury Krajowej.

Według Prokuratura Generalnego decyzja sądu "narusza przepisy prawa procesowego, a mianowicie art. 670 Kodeksu postępowania cywilnego poprzez jego niewłaściwe zastosowanie i błędne ustalenie kręgu spadkobierców".

Pierwsza skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego

3 kwietnia br, weszła w życie ustawa o SN. Zgodnie z nią powołano instytucję skargi nadzwyczajnej. Taki środek może zostać złożony wyłącznie przez Prokuratora generalnego lub Rzecznika Praw Obywatelskich. Skorzystał z niej już RPO w sierpniu br.

d1zp735

Skarga nadzwyczajna do Sądu Najwyższego może zostać wniesiona od prawomocnych wyroków polskich sądów, które uprawomocniły się przed jej wejściem w życie. Użycie tego środka ma za zadanie ochronę praworządności i sprawiedliwości społecznej.

Skarga nadzwyczajna może zostać wniesiona w przypadku, gdy orzeczenie narusza zasady lub wolności i prawa człowieka i obywatela określone w Konstytucji, zachodzi oczywista sprzeczność istotnych ustaleń sądu z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego, a orzeczenie nie może być uchylone lub zmienione w trybie innych nadzwyczajnych środków zaskarżenia.

Źródło: Prokuratura Krajowa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1zp735

Podziel się opinią

Share

d1zp735

d1zp735
Więcej tematów