Pierścienie Saturna jak tęcza
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zamieściła na swojej stronie internetowej zdjęcie pierścienie Saturna ujętych w taki sposób, że wyglądają jak tęcza. Zdjęcie wykonała sonda Cassini.
Fotografia prezentuje fragment pierścienia C, który jest najbliżej Saturna, po lewej stronie oraz pierścienia B, widocznego po prawej. Dane, z których utworzono zdjęcie, pochodzą z ultrafioletowego spektrografu obrazującego UVIS. Obszar widoczny na zdjęciu obejmuje około 10 tysięcy kilometrów, a rozdzielczość wynosi 97 kilometrów.
Fotografię zaprezentowano w poniedziałek jako "kosmiczne zdjęcie tygodnia", ale została wykonana w 2004 roku.
Charakterystyczną cechą Saturna jest system pierścieni wokół planety, dzięki którym obiekt uważany jest przez wiele osób za najpiękniejszą z planet. Co prawda pierścienie posiadają też Jowisz, Uran i Neptun, ale nie są one tak spektakularne jak pierścienie Saturna.
Po raz pierwszy pierścienie Saturna dostrzegł Galileusz w 1610 roku, gdy zastosował lunetę do obserwacji astronomicznych. Naukowiec nie znał prawdziwej natury pierścieni, którą wytłumaczył dopiero w XVII wieku Christiaan Huygens. Pierścienie oznaczano literami alfabetu w kolejności ich odkrywania. Najbliżej Saturna znajduje się pierścień D, a później rozpościerają się pierścienie C, B, A, F, G oraz E. Największa z przerw w pierścieniach, pomiędzy pierścieniami A oraz B, została odkryta przez Giovanniego Cassiniego.
Nazwiskami Cassiniego oraz Huygensa nazwano misję bezzałogowej sondy kosmicznej prowadzoną wspólnie przez NASA, ESA oraz włoską agencję kosmiczną.
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">