Pielgrzymki na Jasną Górę pod lupą IPN
Raporty Urzędu Bezpieczeństwa, partyjne sprawozdania, meldunki Milicji Obywatelskiej, pisma lokalnych władz i komunikaty i biskupów częstochowskich znalazły się w opracowaniu IPN, poświęconym ruchowi pielgrzymkowemu na Jasną Górę w latach 1945-1989.
Promocja książki, wydanej przez katowicki oddział IPN, odbyła się w Instytucie Teologicznym w Częstochowie. Towarzyszyła jej projekcja filmu dokumentalnego "Tutaj zawsze byliśmy wolni", poświęconego pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do ojczyzny.
Jak podało biuro prasowe Jasnej Góry, publikacja jest rezultatem kwerendy w archiwach katowickiego i łódzkiego IPN, a także w archiwach kościelnych: Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i archiwum ojców paulinów na Jasnej Górze. W sumie w opracowaniu znalazły się 132 chronologicznie uporządkowane dokumenty.
Opublikowane materiały pokazują m.in. w jaki sposób władze starały się ograniczyć ruch pielgrzymkowy i kult Matki Bożej Jasnogórskiej. Planowano m.in. budowę tunelu, który miał odciąć klasztor od śródmieścia Częstochowy, a tym samym utrudnić pielgrzymowanie. Plany powstały kilkanaście tygodni po pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski; pomysł zarzucono w 1981 r.
Publikacja IPN zawiera również dokumenty dotyczące przygotowań i przebiegu pielgrzymek Jana Pawła II do Częstochowy i na Jasną Górę w latach 1979, 1983 i 1987. Obejmuje też wydarzenia związane ze Ślubami Jasnogórskimi w 1956 r. oraz obchodami Millenium Chrztu Polski 10 lat później.
Wyboru i opracowania dokumentów dokonali historycy: ks. Władysław Piotr Wlaźlak, Andrzej Sznajder, Augustyn Brzezina i Sławomir Maślikowski. Do publikacji dołączony jest film dokumentalny "Tutaj zawsze byliśmy wolni".
Wydawnictwo stanowi drugi tom dokumentów, przedstawiających relacje między państwem a Kościołem w latach 1945-89 przez pryzmat diecezji częstochowskiej. W 2008 r. wydano książkę na temat budownictwa sakralnego w tej diecezji w latach 1957-89.