PolskaPielgrzymka zbliżyła papieża do serc Polaków

Pielgrzymka zbliżyła papieża do serc Polaków

Duchowni i publicyści zgodnie oceniają, że wizyta Benedykta XVI w naszym kraju zbliżyła papieża do serc Polaków, którzy przyjęli go bardzo ciepło i entuzjastycznie. W komentarzach podkreślany jest też duchowy wymiar pielgrzymki, którego wyrazem były poruszające przesłania papieskie do Polaków, wyrażające osobisty stosunek Ojca Świętego do wizyty w kraju jego poprzednika.

Zbliżenie papieża do społeczeństwa podkreślił kardynał Stanisław Dziwisz. Zaznaczył on też, że Polacy podczas pielgrzymki Ojca Świętego do naszego kraju dali przykład wielkiej kultury i wiary. Zauważył, że papież był bardzo wzruszony przyjęciem go przez polską młodzież.

Zdaniem biskupa Piotra Libery Polacy sprostają papieskiemu wyzwaniu i wytrwają w wierze, stając się też przykładem dla Europy. Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że podczas wizyty w naszym kraju również społeczeństwo polskie dało znaczący wyraz swojej wiary, w entuzjastyczny sposób przyjmując Ojca Świętego.

Odnosząc się do przemówień papieskich w trakcie wizyty w Polsce, biskup Libera podkreślił, że jego słów nie mozna przyjmować "na gorąco" i trzeba nabrać dystansu, aby aprzeanalizować i właściwie zrozumieć jego przesłania. Podkreślił jednoczesnie, że wiernych poruszyły niektóre bezpośrednie, jasne i bardzo czytelne przesłania Ojca Świętego.

Według biskupa Libery bardzo ważnym punktem pielgrzymki papieskiej była wizyta w byłym hitlerowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz - Birkenau. Przypomniał, że dla środowiska żydowskiego jest to teren milczenia Boga a Benedykt XVI odniósł się do niej w świetle religii chrześcijańskiej, przypominając o cierpieniu Chrystusa.

Ponownie umocnieni

Arcybiskup Damian Zimoń jest przekonany o historycznym wymiarze pielgrzymki Benedykta XVI. Metropolita śląski podkreślił wagę wizyty papieża w byłym nazistowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkeanu, zaznaczając, że od papieża-Niemca wymagało to niesłychanej odwagi.

Duszpasterz podkreślił też serdeczne przyjęcie Bendykta XVI w Polsce. Metropolita śląski ocenił, że Polacy zostali ponownie umocnieni w wierze, zaś papież miał okazję sprawdzić się w spotkaniach z tłumami młodzieży, wzorem Jana Pawła II.

Ksiądz Andrzej Koprowski powiedział, że wizyta w Polsce była dla Benedykta XVI bardzo osobistym przeżyciem, o czym jego zdaniem świadczą zapowiedzi papieża o tym, że jak Bóg pozwoli to powróci jeszcze do Krakowa. Dyrektor programowy Radia Watykańskiego zaznaczył, że Polacy wspaniale przyjęli Ojca Świętego, zwłaszcza ludzie młodzi, którzy bardzo osobiście odebrali przesłanie papieża o budowaniu swojego życia, zwanego domem, na skale, którą jest Chrystus.

Zdaniem księdza Koprowskiego Benedykt XVI poruszył podczas tej pielgrzymki wiele bardzo ważnych i delikatnych spraw. Wymienił między innymi temat odrzucenia Boga, szydzenia z wiary i apelował, by nie zważać na takie osoby i kształtować swe życie w oparciu o wiarę.

Niezwykły nastrój, duchowa głębia

Szef Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski wyraził zaskoczenie z powodu tak niezwykłego nastroju i głębi duchowej, towarzyszącym pielgrzymce. Według niego Polacy byli zasłuchani w papieża bardziej niż podczas pielgrzymek Jana Pawła II. Szef KAI wyjasnił, że Polaków urzekło nie tylko słowo Benedykta XVI, ale i jego osobowość. Zaznaczył, że wizerunek uśmiechniętej papieskiej twarzy pozostanie na długie lata i nikt już nie ośmieli się powiedzieć, że był to kiedyś pancerny kardynał.

W ocenie publicysty "Polityki" Adama Szostkiewicza wizyta Benedykta XVI w Polsce spełniła oczekiwania Polaków. Zwrócił on uwagę na niezwykłą naukę jaką przekazał wszystkim wiernym papież: młodzieży, duchowieństwu i wszystkim wiernym, którzy słuchali jego słów. Zdaniem Szostkiewicza Polacy znakomicie wywiązali się z trudnego zadania spotkania się z papieżem.

Z kolei publicysta "Tygodnika Powszechnego" Marek Zając jest zdania, że przełomowym momentem pielgrzymki było spotkanie Benedykta XVI z młodzieżą. Według publicysty młodzi ludzie chcieli upewnić Ojca Świętego, że przyjmują go do serc jako swojego papieża.

Jako niezwykle ważne wydarzenie pielgrzymki Marek Zając uznał przesłanie skierowane pod adresem księży w warszawskiej Archikatedrze. Papież mówił wtedy, że ksiądz powinien być ekspertem od spotkania człowieka z Bogiem a nie od ekonomii czy polityki. Według publicysty nikt wcześniej tak jasno i otwarcie nie wypowiedział się na ten temat.

O przeszłości do wszystkich

Biskup tarnowski Wiktor Skworc z wdzięcznością przymuje wszystkie słowa Benedykta XVI wygłoszone na polskiej ziemi. Hierarcha z uznaniem odniósł się zwłaszcza do poruszonych przez papieża problemów rozliczenia przeszłości.

Zdaniem biskupa Skworca, papież uważnie śledzi sytuację w Polsce. Słowa Benedykta XVI "o rozliczeniu z przeszłością", skierowane były nie tylko do duchowieństwa, ale do wszystkich zajmujących się - jak określił ordynariusz tarnowski - "dziką lustracją".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)