PolskaPielgrzymka Kaszubów na Giewont

Pielgrzymka Kaszubów na Giewont

Przedstawiciele regionalnych stowarzyszeń
Górali, Kaszubów i Ślązaków spotkali się na Giewoncie
w Tatrach z okazji 105. rocznicy postawienia na szczycie tej góry
żelaznego krzyża. Zaapelowali do rządu i parlamentu o zwiększenie
samorządności regionów.

Pielgrzymka Kaszubów na Giewont
Źródło zdjęć: © PAP

Jak poinformował rzecznik Związku Górnośląskiego, Krzysztof Masny w Tatry przybyło kilkaset osób, m.in. przedstawicieli Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Związku Górnośląskiego oraz Związku Podhalan. Najdłuższą drogę na Giewont odbyli Kaszubi, którzy dotarli tam w pieszej pielgrzymce z Helu, zatrzymując się wcześniej na Jasnej Górze.

U stóp krzyża na Giewoncie kapelani Kaszubów i Górali odprawili mszę św. W Zakopanem szefowie trzech ugrupowań podpisali apel do rządu i parlamentu, mówiący o potrzebie zwiększenia samodzielności i samorządności regionów.

Przedstawiciele Związku Podhalan, Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego i Związku Górnośląskiego (...) apelują do organizacji regionalnych w całej Polsce o zintensyfikowanie działań na rzecz podtrzymania i rozwoju modelu państwa opartego na silnym trójszczeblowym samorządzie- napisano w dokumencie.

Jego sygnatariusze przypomnieli, że postulaty społeczności regionalnych, aby w budowie nowoczesnego państwa uwzględnić decentralizację opartą na gminie, powiecie i autonomicznym regionie, znalazły swoje odzwierciedlenie w reformie administracyjnej, przeprowadzonej przez rząd Jerzego Buzka.

Dziś, gdy Polska znalazła się we wspólnocie krajów Unii Europejskiej, rola samorządnych regionów ma szansę jeszcze wzrosnąć, a kraj nasz może stać się silniejszy ich tożsamością i potencjałem tkwiącym w regionalnych społecznościach, które nie raz już sprawdziły się w realizacji bliskich, konkretnych celów- głosi apel.

Jak podkreślił Masny, niedzielne potkanie i apel nie mają charakteru separatystycznego. Chcemy wspólnie przeciwstawić się tendencjom postępującej centralizacji państwa i zwrócić uwagę na potrzebę większej autonomii poszczególnych regionów, rozumianej jako umocnienie samorządności - zaznaczył.

Inicjatorem ustawienia krzyża na Giewoncie przed 105 laty był ówczesny proboszcz Zakopanego ks. Kazimierz Kaszelewski. Górale wynieśli fragmenty żelaznego krzyża, na wierzchołku je zmontowali, a 2,5-metrową podstawę wbetonowali w skałę. Poświęcenia krzyża dokonał ks. kanonik kanclerz Bandurski z Krakowa 19 sierpnia 1901 roku.

W 1997 roku Ojciec Święty Jan Paweł II, pod Wielką Krokwią w Zakopanem, podczas pamiętnego dla Górali nabożeństwa, nawiązując do krzyża na Giewoncie, powiedział: Ten krzyż ogarnia całą naszą ziemię od Tatr po Bałtyk. Nie wstydźcie się tego krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)