PolskaPiechota: żaden górnik nie straci pracy

Piechota: żaden górnik nie straci pracy

Wiceminister gospodarki Jacek Piechota zapewnił w Sejmie, że rządowy projekt ustawy restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego daje szanse nie tylko na rozwiązanie problemów gospodarczych, ale również społecznych i politycznych.

Jacek Piechota powtórzył, że w związku z zamykaniem nierentownych kopalń, nikt nie straci pracy. Dodał, że rządowy projekt przewiduje oddłużenie kopalń oraz system osłonowo-aktywizujący dla górników, co pozwoli im odnaleźć się na rynku pracy, a kopalniom funkcjonowanie na normalnych zasadach rynkowych.

Minister Piechota powiedział, że rozwiązania zawarte w rządowym projekcie oraz obowiązujące do tej pory przepisy pozwolą na umorzenie górnictwu 18 miliardów długu. Podkreślił jednak, że nie zostaną umorzone długi powstałe z niepłacenia składek na ubezpieczenie społeczne, składki emerytalne i ubezpieczenie zdrowotne oraz te wynikające z chęci ominięcia przepisów.

Dzięki oddłużeniu górnictwo będzie mogło realizować swoje zobowiązania cywilnoprawne, co - jak podkreślił Jacek Piechota - jest niezwykle ważne dla firm współpracujących z górnictwem. Te rozwiązania mają pozwolić na utrzymanie zatrudnienia w firmach okołogórniczych.

Wiceminister gospodarki zapewnił, że pracy nie stracą również górnicy z likwidowanych kopalń. Otrzymają oni gwarancję zatrudnienia na czas nieokreślony w czynnych zakładach. Projekt ustawy przewiduje także pakiet aktywizacyjno-osłonowy dla pracowników dołowych i zakładów mechanicznej przeróbki węgla.

Starsi górnicy dołowi, którzy mają przejść na emeryturę do 1 stycznia 2007 roku, będą mogli odejść z pracy już 1-o stycznia 2004. Będzie im przysługiwało wówczas 75% miesięcznego wynagrodzenia. Jacek Piechota powiedział, że przeprowadzono sondaż, w którym ponad 70% potencjalnie uprawnionych do tego świadczenia górników zadeklarowało chęć skorzystania z takiego rozwiązania. To - jak podkreślił Jacek Piechota - dałoby 10 tysięcy miejsc pracy dla pracowników z zamykanych kopalń.

Pracownikom powierzchni będą przysługiwały stypendia na przekwalifikowanie oraz kontrakty szkoleniowe. Ponadto pracodowawcy spoza górnictwa, którzy zatrudnią górników powierzchni, mogą liczyć na refinansowanie kosztów ich zatrudnienia oraz dotacje na utworzenie nowych miejsc pracy. Górnicy będą mogli również otrzymać pożyczki na preferencyjnych warunkach na otworzenie własnej działalności gospodarczej. (kjk)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)