Piecha: omoc publiczna dla szpitali może wymagać zgody KE
Z ekspertyzy Biura Analiz Sejmowych
wynika, że wejście w życie planów PO, dotyczących
obligatoryjnego przekształcenia szpitali w spółki kapitałowe,
może wymagać zgody Komisji Europejskiej - poinformował przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesława Piecha
(PiS).
Chodzi o pomoc publiczną, którą zgodnie z projektem ustawy PO mają otrzymać szpitale przekształcające się w spółki prawa handlowego (łącznie 2,7 mld zł). Wsparcie ma polegać m.in. na umorzeniu zobowiązań publicznoprawnych oraz poręczeniach i gwarancjach Skarbu Państwa przy zaciąganiu kredytów. W ocenie Piechy, wprowadzenie takich rozwiązań może wymagać zgody UE.
Mogę powiedzieć, że ekspertyza na pewno utrzymuje wątpliwości, a nawet je pogłębia. Wydaje się, że pomoc publiczna dla przekształcanych szpitali będzie wymagać notyfikacji Komisji Europejskiej - podkreślił przewodniczący komisji zdrowia.
Dodał, że we wtorek ma spotkać się w tej sprawie z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim (PO). Piecha zaznaczył jednocześnie, że ekspertyza Biura Analiz Sejmowych nie jest jednoznaczna.
Poseł mówił wcześniej, że podczas obrad komisji zdrowia zdania w kwestii pomocy państwa dla szpitali były podzielone. Ale eksperci skłaniają się raczej, że jest to pomoc publiczna, która wymaga notyfikacji UE - podkreślał.
Członek sejmowej komisji zdrowia Elżbieta Łukacijewska (PO) powiedziała, że "pomoc publiczna dla szpitali przekształcanych w spółki kapitałowe nie wymaga zgody KE". Nie ma żadnej kolizji z europejskimi ustawami - zaznaczyła.
Jej zdaniem projekt ustawy był skrupulatnie sprawdzany przez prawników, którzy tak orzekli, a ponadto w tej sprawie opinii prawników zasięgał także marszałek Sejmu.
Według Łukacijewskiej, ekspertyzy Biura Analiz Sejmowych w tej sprawie "nie są obiektywne".
Ci prawnicy przyszli na posiedzenie komisji zdrowia - co mówię z całą odpowiedzialnością - z gotowymi odpowiedziami na pytania pana Piechy - powiedziała.
Zgodnie z programem oddłużenia zapisanym w projektach ustaw zgłoszonych przez PO państwo przejmie 2,7 mld zł zobowiązań publicznoprawnych przekształcających się szpitali, co stanowi jedną trzecią całkowitego zadłużenia na dzień 31 grudnia 2007 r. Po wejściu w życie ustawy o zoz-ach (ma to nastąpić w styczniu 2009 r.) przez dwa lata będzie obowiązywało zwolnienie z podatku CIT dla przekształconych placówek.
Szpitale otrzymają także bezpłatną pomoc w diagnozowaniu ich problemów finansowych i tworzeniu programów restrukturyzacyjnych. Ponadto państwo ma udzielać preferencyjnych kredytów z Banku Gospodarstwa Krajowego na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych oraz umożliwiać występowanie o poręczenia do Krajowego Funduszu Poręczeń i funduszu poręczeń UE.