Trwa ładowanie...
d2mbrhh
IAR

Pięć osób otrzyma tytuł "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata"

Pięć osób zostanie dziś uhonorowanych tytułami "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Uroczystość wręczenia wyróżnień, przyznawanych przez instytut Yad Vashem w Jerozolimie, odbędzie się przed południem w siedleckim Centrum Kultury i Sztuki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Medale "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata"
Medale "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" (PAP, Fot: Grzegorz Jakubowski)
d2mbrhh

Instytut postanowił uhonorować pośmiertnie dwóch braci: Kazimierza i Józefa Moskwiaków, wraz z małżonkami. Rodziny ukrywały trójkę uciekinierów z siedleckiego getta. W mieszkaniu Celiny i Józefa Moskwiaków na warszawskiej Pradze schronienie znaleźli Sala Radzyńska-Alberg i jej syn Michał. Czasem było to również miejsce schronienia dla Emanuela Alberga, który przebywał po aryjskiej stronie posługując się sfałszowanymi dokumentami na nazwisko Jan Emil Karpiński. W domu Adeli i Kazimierza Moskwiaków w Siedlcach ukrywał się natomiast mąż Sali, Boruch Alberg.

Pamiątkowe medale odbiorą dziś rodziny nieżyjących bohaterów.

Piątą wyróżnioną osobą będzie mieszkający obecnie w Siedlcach, 83-letni Stanisław Leszczyński. Dołączy on do swoich rodziców i braci, którzy tytułami sprawiedliwych zostali uhonorowani w 1997 roku. W czasie okupacji rodzina państwa Leszczyńskich ukrywała w swoim gospodarstwie trzynaścioro uciekinierów z getta w Siemiatyczach: ośmioosobową rodzinę państwa Feldmanów oraz pięciu członków rodziny Kuperhand. Wybudowano dla nich specjalny schron z dobrze ukrytym wejściem.

Tytuł "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" otrzymują osoby, które bezinteresownie i z narażeniem własnego życia niosły pomoc prześladowanym Żydom. Dotychczas Instytut Yad Vashem wyróżnił blisko 25 tysięcy osób z 47 krajów, w tym prawie sześć i pół tysiąca Polaków.

d2mbrhh

Podziel się opinią

Share
d2mbrhh
d2mbrhh
Więcej tematów