Trwa ładowanie...
d3ed2tc

PG: sprawozdanie Seremeta nie dotyczy bieżących wydarzeń, lecz 2014 r.

Prokurator generalny przyjmuje decyzję pani premier, ale zauważa, że odrzucone sprawozdanie dotyczy 2014 r., a nie bieżących wydarzeń - tak decyzję Ewy Kopacz skomentował rzecznik Andrzeja Seremeta Mateusz Martyniuk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prokurator generalny Andrzej Seremet
Prokurator generalny Andrzej Seremet (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d3ed2tc

Pytany, czy niepodpisanie przez premier zeszłorocznego sprawozdania PG jest połączone z wnioskiem do Sejmu o odwołanie prokuratora generalnego Martyniuk odpowiedział, że nic o tym nie wie. - Prokurator generalny przyjmuje decyzję pani premier, ale zauważył, że sprawozdanie dotyczy zeszłego roku, a nie bieżących wydarzeń - powiedział.

- W sprawie udostępnienia akt śledztwa ws. afery podsłuchowej prokuratorzy działali zgodnie z obowiązującym prawem uchwalonym przez parlament, co więcej - spełnili ciążący na nich obowiązek. Mówił o tym w Sejmie prokurator generalny, taka też jest opinia wielu innych prawników - podkreślił rzecznik Seremeta.

Przypomniał, że Seremet informował też posłów, że postępowanie w sprawie tzw. afery podsłuchowej zostanie zakończone, kiedy USA zrealizują polski wniosek o pomoc prawną, dotyczący dostępu do amerykańskiej domeny internetowej, dzięki czemu można będzie dokonać ustaleń co do treści nagrań podsłuchanych rozmów oraz tego, kto miał do nich dostęp.

d3ed2tc

- Dokąd strona amerykańska tego nie zrobi, nie jest możliwe zakończenie śledztwa. Amerykanie zadeklarowali, że wykonają odezwę w połowie czerwca - przypomniał Martyniuk.

Prawo przewiduje możliwość niepodpisania przez premiera sprawozdania prokuratora generalnego (nie ma to konsekwencji innych jak symboliczne - w 2013 r. zrobił tak premier Donald Tusk, odmawiając podpisania sprawozdania Seremeta za 2012 r.), lub też niepodpisania sprawozdania w połączeniu ze skierowaniem do Sejmu wniosku o odwołanie prokuratora generalnego przed upływem jego kadencji (kadencja Seremeta mija z końcem marca 2016 r.).

Ustawa o prokuraturze wskazuje, że wniosek o skrócenie kadencji prokuratora generalnego musi być zaopiniowany przez Krajową Radę Prokuratury (treść opinii nie jest wiążąca dla parlamentu), zaś samego odwołania dokonuje Sejm większością dwóch trzecich głosów.

Przewodniczący KRP Edward Zalewski powiedział, że nie wie nic, by do Rady miał być wysyłany wniosek o odwołanie Seremeta.

d3ed2tc

W środę po południu premier Kopacz poinformowała, że nie podpisze sprawozdania Seremeta za 2014 r. - Od dwóch dni opinia publiczna żyje sprawą nielegalnych podsłuchów. Ma ona negatywny wpływ na funkcje państwa - oświadczyła Kopacz na środowej konferencji prasowej, dodając, że jedynym efektem długotrwałego ponad rocznego śledztwa prowadzonego przez prokuraturę jest gigantyczny wyciek akt śledztwa.

- To podważa w sposób szczególny zaufanie do takiej instytucji (...) jaką jest prokuratura - dodała. Według Kopacz jedyną instytucją, która powinna wyjaśnić tę sprawę, jest "dobrze i sprawnie działająca prokuratura z nowym prokuratorem generalnym".

d3ed2tc

Podziel się opinią

Share
d3ed2tc
d3ed2tc
Więcej tematów