Trwa ładowanie...
d2ngf9i

Petru skazany na Schetynę? "Może zostać sam". Wszystko zależy od Schmidt i Scheuring-Wielgus

Współtworzona przez pięć partii opozycyjnych Koalicja Europejska oficjalnie zarejestrowała komitet wyborczy. Wśród nich nie ma partii Teraz! Ryszarda Petru. Z dwóch różnych list wyborczych mogą startować dwie inne liderki Teraz! – Joanna Scheuring-Wielgus i Joanna Schmidt.
Share
Grzegorz Schetyna, Ryszard Petru
Grzegorz Schetyna, Ryszard PetruŹródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d2ngf9i

– Nie czuję się jak przystawka, ja się nie dam zjeść, jestem w stanie stanąć każdemu w gardle, jeżeli będzie chciał mnie połknąć – zarzekał się jeszcze rok temu Ryszard Petru.

Dziś były lider Nowoczesnej szuka porozumienia ze swoją dawną rywalką Katarzyną Lubnauer (bez skutku), a media spekulują, że już wkrótce Petru może dołączyć do... Platformy Obywatelskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Petru chce zgody z Lubnauer. Napisał list do członków Nowoczesnej i uderza w 500+

teraz PAP
terazŹródło: PAP, Fot: Marcin Obara

– To prawda? Bo przewodniczący Petru oficjalnie zaprzecza... – pytamy posłankę partii "Teraz!" Joannę Schmidt.

d2ngf9i

– Skoro Ryszard tak mówi, to tak jest – uśmiecha się nasza rozmówczyni.

Wszyscy chcą do Platformy

Wtorek, tuż po godz. 10. Przed siedzibą Państwowej Komisji Wyborczej spotykamy się z sekretarzem generalnym PO Robertem Tyszkiewiczem. W ten sam dzień – słyszymy – zbiera się zespół programowy Koalicji Europejskiej. Wcześniej przedstawiciele KE zarejestrowali w PKW komitet wyborczy. Kampania opozycji lada chwila ruszy na dobre.

d2ngf9i

– Zadowoleni? – pytamy Tyszkiewicza.

– Bardzo – odpowiada nasz rozmówca. – Zjednoczona opozycja stała się faktem.

– Ryszard Petru niedawno chciał do was dołączyć...

– A kto nie chciałby do nas dołączyć? – uśmiecha się polityk. – Dziś wszyscy chcą dołączyć do Platformy!

d2ngf9i

CZYTAJ WIĘCEJ: "WPROST: Ryszard Petru chce do PO. "Brakuje mu uwagi mediów"

Jak dowiadujemy się w PO, propozycja dla Petru ze strony Grzegorza Schetyny padła już dawno.

Lider Platformy miał proponować Petru nawet stanowisko wiceprzewodniczącego klubu PO. "Ryszard, ważne, żebyś był w polityce i żeby energia, którą masz, nie poszła na marne" – mówił z uśmiechem Schetyna w wywiadach.

Ale Petru nie chciał przejść do Platformy. Twierdził, że "Platforma jest partią konserwatywno-ludową, za mało ukierunkowaną na przedsiębiorczość", a dowodem na to jest "chociażby skok na OFE czy utrudnienia dla firm wprowadzone za czasów, gdy ministrem finansów był Jacek Rostowski". – Poza tym PO jest światopoglądowo bardzo konserwatywna, a ja szukam rozwiązania, które byłoby bardziej uniwersalne – tłumaczył Petru.

.

d2ngf9i

Zmienne nastroje

Platforma jednak – mówi Wirtualnej Polsce jej sekretarz generalny – niczego nie wyklucza. – U nas drzwi zawsze są otwarte – uśmiecha się Robert Tyszkiewicz.

– Petru mógłby wystartować z waszych list w wyborach do PE? – pytamy.

– On sam chyba tego nie chce.

d2ngf9i

– A posłanka Joanna Schmidt [prywatnie partnerka Petru - przyp. red.]?

– A tutaj sprawa jest otwarta – przyznaje nasz rozmówca.

Według naszych informacji Joanna Schmidt była brana pod uwagę we wstępnych negocjacjach dotyczących listy do europarlamentu w Wielkopolsce. Ponoć wciąż drzwi do Koalicji Europejskiej nie są dla niej zamknięte, pomimo fiaska rozmów Schetyny z Petru.

Sejm PAP
SejmŹródło: PAP, Fot: Jacek Turczyk

CZYTAJ WIĘCEJ: Ryszard Petru negocjuje z PO. Wkrótce "formalny akces"

d2ngf9i

– Nie wykluczam startu – przyznaje w rozmowie z WP posłanka Schmidt. – Rozważam taką możliwość, rozmowy wciąż trwają – odpowiada jak rasowa dyplomatka nasza rozmówczyni.

– Ale pani by chciała? Rzucić krajową politykę dla PE? – dopytujemy.

Schmidt nie daje za wygraną: – Panie redaktorze, nie mogę się dziś zamykać w tak stanowczej deklaracji!

Posłanka Teraz! (w 2015 r. z list Nowoczesnej do Sejmu zdobyła najwięcej głosów wśród kandydatów w swoim okręgu) tłumaczy, że jest wielu chętnych, by wystartować. I że "nic nie jest przesądzone".

Scheuring idzie do Biedronia

Przesądzony jest za to start z list Wiosny Roberta Biedronia innej liderki Teraz!, Joanny Scheuring-Wielgus. Posłanka – która ze względu na swoje poglądy była nie do zaakceptowania przez PSL i część PO w Koalicji Europejskiej – będzie prawdopodobnie numerem 2 na liście Biedronia w Warszawie.

– To nie będzie rozpad waszej formacji? Pani może wystartować z list KE, pani Scheuring-Wielgus z list Biedronia... – pytamy Joannę Schmidt.

Nasza rozmówczyni odpowiada: – Joanna będzie ciężko pracującą osobą w parlamencie, jesteśmy razem w ugrupowaniu, nadal pracujemy w naszym kole poselskim.

Sejm PAP
SejmŹródło: PAP, Fot: Leszek Szymański

Byłaby to jednak sytuacja bez precedensu, gdyby dwie posłanki z tej samej partii wystartowały z różnych list wyborczych.

A gdyby jeszcze – czysto teoretycznie – dostały się do PE, lider Teraz! zostałby w Sejmie... sam.

Czy ostatecznie Petru – jak głoszą plotki – wyląduje w Platformie?

Przecież jeszcze w grudniu 2018 r. mówił: – Przykład Nowoczesnej niech będzie ostrzeżeniem dla PSL i SLD. Również dla mnie, żeby nigdy nie wchodzić w koalicję z Grzegorzem Schetyną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ngf9i

Podziel się opinią

Share
d2ngf9i
d2ngf9i
Więcej tematów