Trwa ładowanie...
d2ofg8d

Petro Poroszenko: wojska rosyjskie weszły na Ukrainę

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że w związku z wejściem do jego kraju wojsk rosyjskich, odkłada wizytę w Turcji i w trybie pilnym zwołuje posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO).
Share
Petro Poroszenko: wojska rosyjskie weszły na Ukrainę
Źródło: PAP/EPA, Fot: Mykola Lazarenko
d2ofg8d

- Podjąłem decyzję o odwołaniu wizyty w Turcji w związku z zaostrzeniem sytuacji w obwodzie donieckim (...), ponieważ doszło tam do wprowadzenia na Ukrainę rosyjskich wojsk - powiedział Poroszenko.

Swe oświadczenie szef państwa złożył na płycie lotniska, stojąc przed samolotem, którym miał się udać do Ankary na uroczystość zaprzysiężenia nowego prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. - Miejsce prezydenta jest dzisiaj w Kijowie - podkreślił.

Poroszenko oświadczył, że Ukraina domaga się natychmiastowego zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz apeluje o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady UE.

d2ofg8d

Tuż przed wystąpieniem prezydenta ukraińska RBNiO poinformowała, że wojska Federacji Rosyjskiej przejęły kontrolę nad Nowoazowskiem i szeregiem innych miejscowości na południu obwodu donieckiego.

"Wczoraj (w środę) rosyjscy żołnierze przejęli kontrolę nad miastem Nowoazowsk i szeregiem miejscowości w rejonach (powiatach): nowoazowskim, starobieszewskim, amwrosijewskim" - czytamy na oficjalnym profilu RBNiO na Twitterze.

Następnie RBNiO oświadczyła, że w okolicach Ługańska i Iłowajska miejsce walczących tam przeciwko siłom ukraińskim rebeliantów prorosyjskich zajmują żołnierze regularnej armii Federacji Rosyjskiej.

"Terroryści i wojska rosyjskie koncentrują się w duże ugrupowanie w celu przeprowadzenia ataku na kierunku Szachtarsk-Iłowajsk" - zaalarmowano. RBNiO podała, że w szpitalu w opanowanym przez separatystów mieście Krasnodon znajdują się rosyjscy lekarze.

"Obecność lekarzy sąsiedniego państwa na kontrolowanym przez terrorystów terytorium jest kolejnym dowodem udziału rosyjskich zawodowych wojskowych w działaniach bojowych" - oświadczono.

d2ofg8d

Podziel się opinią

Share
d2ofg8d
d2ofg8d
Więcej tematów