Trwa ładowanie...

Petro Poroszenko: Krym w przyszłości znów będzie częścią Ukrainy

Petro Poroszenko zapowiada, że Krym w przyszłości znów będzie częścią Ukrainy. Prezydent napisał orędzie do narodu w związku z pierwszą rocznicą wybuchu niepokojów na półwyspie, które doprowadziły do jego aneksji przez Rosję.
Share
Petro Poroszenko
Petro PoroszenkoŹródło: AFP, Fot: MAXIM MALINOVSKY
d2zeiaa

Poroszenko podkreślił, że cywilizowany rozwój półwyspu jest możliwy tylko w składzie Ukrainy. Zapowiedział, że osoby, które odpowiadają za aneksję Krymu, a także za "nacjonalizację" ukraińskiego mienia, zostaną ukarane.

Podkreślił, że wraz z rosyjską władzą przyszły na Krym prześladowania polityczne właściwie wszystkich osób, które mają proukraińskie poglądy, w tym Tatarów, Ukraińców i Rosjan. "Na Krymie panuje policyjna swawola, areszty pod wymyślonymi pretekstami, a nawet przeszukania w instytucjach religijnych" - napisał Poroszenko. Zapewnił, że Kijów będzie się starał bronić wszelkimi sposobami praw osób, które są prześladowane.

Prezydent rozpoczął i zakończył swoje oświadczenie w trzech językach: po ukraińsku, krymskotatarsku i po rosyjsku.

d2zeiaa

Dzień żałoby

Poniedziałek jest na Ukrainie dniem żałoby po niedzielnej eksplozji ładunku wybuchowego podczas "Marszu Godności", upamiętniającym zeszłoroczną rewolucję na Majdanie. W zamachu zginęły dwie osoby, a 15 zostało rannych.

Przeczytaj również: Nowa Ukraina? Takiego państwa jeszcze nie ma. Fatalny bilans rewolucji rok po Majdanie

Źródła: IAR, PAP, WP

Zobacz również wideo: Kilka tysięcy osób przeszło ulicami Kijowa

d2zeiaa

Podziel się opinią

Share
d2zeiaa
d2zeiaa
Więcej tematów