Trwa ładowanie...
d2p2fud

Pętla Czarnobyla. 26 kwietnia 1986 r. wybuchł reaktor jądrowy. Po 34 latach "strefę zagrożenia" trawią pożary

34 lata temu świat wstrzymał oddech. 26 kwietnia 1986 r. wybuchł reaktor w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Katastrofa pociągnęła za sobą setki ofiar i przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy narażonych na promieniowanie. Historia zatoczyła koło i "strefa zagrożenia" znów ma problem. Pożary strawiły do tej pory ok. 200 hektarów lasu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czarnobyl. Od 3 tygodni trwa walka z żywiołem
Czarnobyl. Od 3 tygodni trwa walka z żywiołem (Getty Images, Fot: Pyotr Sivkov)
d2p2fud

W nocy 26 kwietnia wybuchł reaktor w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Była to jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku. W wyniku całkowitego zniszczenia reaktora skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji. Radioaktywna chmura rozprzestrzeniła się po całej Europie. W efekcie katastrofy przesiedlono ponad 350 000 osób. Po 34 latach Czarnobyl znów mierzy się z dużym problemem.

Od 3 kwietnia okolice Czarnobyla trawią pożary. Spłonęło ok. 200 hektarów lasu w zamkniętej strefie. W połowie kwietnia spadł deszcz, który pomógł w opanowaniu sytuacji. Poinformowano nawet o ugaszeniu pożarów. Wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Gerashchenko przekazał, że pożar nie stanowił zagrożenia dla obiektów jądrowych. Urzędnik podziękował ratownikom, którzy zapobiegli przemieszczeniu się pożaru w kierunku miasta Prypeć i składowisk odpadów jądrowych. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej stwierdziła, że pożary w pobliżu elektrowni jądrowej nie doprowadziły do niebezpiecznego wzrostu cząstek radioaktywnych w powietrzu.

Czarnobyl. "Od 34 lat nie było tak ogromnych pożarów"

Rashid Alimov z rosyjskiego Greenpeace'u uważa, że w przynajmniej trzech miejscach pożary nadal trwają. Jeden z nich dzielą zaledwie 4 kilometry od sarkofagu, który okrył reaktor. Stwierdził, że do tej pory spłonęła 1/5 "strefy wykluczenia". Według pojawiających się informacji, w niektórych miejscach trwają podziemne pożary torfowisk, które w każdej chwili mogą ponownie zająć lasy.

d2p2fud

Zobacz też: Czarnobyl w ogniu. Pożary wokół elektrowni

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2p2fud

Podziel się opinią

Share
d2p2fud
d2p2fud
Więcej tematów