Trwa ładowanie...

Odkrycie w truskawkach. Wyniki kontroli dają do myślenia

Trwa sezon na truskawki. Świeże i sezonowe owoce Polacy chętnie kupują na bazarach, targowiskach lub z samochodu, którym przywożone są prosto z pola. Czy rzeczywiście, truskawki od rolnika lub z bazarku są zdrowsze, niż kupowane w dyskontach? Fundacja Pro-Test opublikowała wyniki badań na zawartość pestycydów w tych owocach. Mogą was zaskoczyć.

W truskawkach od rolnika i z bazaru też znaleziono pestycydyW truskawkach od rolnika i z bazaru też znaleziono pestycydyŹródło: FORUM
d1x8yuf
d1x8yuf

Na początku czerwca poznaliśmy wyniki badań, jakie Fundacja Pro-Test przeprowadziła w sieci supermarketów. Eksperci przebadali wówczas polskie truskawki z Biedronki i Lidla. Chcieli sprawdzić, czy w polskich owocach znajdują się pozostałości środków ochrony roślin.

Tym razem, na zlecenie Fundacji Pro-Test, akredytowane laboratorium przebadało truskawki kupione pod koniec maja w dwóch miejscach: na jednym z warszawskich bazarków oraz od rolnika od lat sprzedającego swoje truskawki w Warszawie bezpośrednio z samochodu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czarne kłęby dymu przy lotnisku. Nagranie świadka pożaru pod Brukselą

Truskawki od rolnika lepsze niż z dyskontu?

"Według powszechnej opinii powtarzanej od lat, najlepsze i wolne od pozostałości pestycydów są właśnie takie truskawki wprost od rolnika. Najlepiej z jego małej uprawy. Zresztą sami rolnicy często zapewniają kupujących, że ich truskawki są bez pestycydów. Do truskawek z targowisk i bazarów konsumenci też mają zaufanie. Z kolei do truskawek oferowanych przez duże sieci handlowe podchodzą z dystansem. Czy słusznie?" - pytają autorzy raportu.

I odpowiadają, że nie do końca. Wyniki nowych badań porównali z analizą truskawek kupionych w dyskontach. Na stronie fundacji opublikowano szczegółowy raport.

d1x8yuf

Okazuje się, że owoce z tych wszystkich źródeł zawierały pozostałości pestycydów. Najwięcej różnych szkodliwych związków było w owocach z Biedronki, ale również bardzo dużo – w truskawkach z bazarku oraz w tych bezpośrednio od rolnika.

Co ciekawe, najmniej różnych szkodliwych związków – trzy – miały truskawki kupione w Lidlu, a więc właśnie w dużym sieciowym dyskoncie.

Eksperci przebadali truskawki z bazarku, od rolnika i z dyskontów, pod kątem zawartości pestycydów pro-test.pl
Eksperci przebadali truskawki z bazarku, od rolnika i z dyskontów, pod kątem zawartości pestycydówŹródło: pro-test.pl

Truskawki z bazarku i od rolnik. Co w nich jest?

Aż sześć różnych toksycznych substancji zawierały truskawki, które kupiono na warszawskim bazarku. Jak czytamy znajdowały się w nich pozostałości takich substancji, jak: azoksystrobiny, boskalidu, difenokonazolu, kaptanu, piraklostrobiny i pirymetanilu.

d1x8yuf

Niewiele mniej, bo pięć różnych szkodliwych związków, laboratorium wykryło w owocach kupionych od rolnika, który niemal w centrum Warszawy od lat bezpośrednio z samochodu sprzedaje truskawki ze swoich upraw. Boskalid, fludioksonil, kaptan, piraklostrobina i pirymetanil - pozostałości tych pestycydów znajdowały się w owocach.

Truskawki i tak zdrowe

Fundacja podkreśla w swoim raporcie, że mimo zanieczyszczenia pozostałościami pestycydów, truskawki to wciąż cenny składnik naszej diety.

Te owoce mają mało kalorii - ok. 30 kcal w 100 g - są więc idealne w czasach, w których zmagamy się z epidemią otyłości.

d1x8yuf

Źródło: Fundacja Pro-Test/WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1x8yuf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x8yuf
Więcej tematów