Trwa ładowanie...
d4asg0s

Peru: przygotowanie oskarżeń wobec b. prezydenta Fujimoriego

Alberto Fujimori (AFP)
Peruwiański Kongres powinien jeszcze w tym tygodniu rozpatrzyć zarzuty o korupcję przeciwko byłemu prezydentowi Alberto Fujimoriemu. Jak powiedział prokurator José Ugaz, istnieją dowody na to, że Fujimori zagarnął "kilka milionów dolarów".

d4asg0s

Kongres musi zdecydować, czy pozbawić Fujimoriego, który rządził krajem w latach 1990-2000, prezydenckiego immunitetu. Po nagłym wyjeździe byłego prezydenta do Japonii w listopadzie ub.r. peruwiański parlament uznał, że jest on "moralnie niezdolny" do sprawowania władzy.

Fujimori odrzuca oskarżenia o korupcję i odmawia powrotu do Peru z Japonii, gdzie jest chroniony posiadając także obywatelstwo tego kraju. Japonia z reguły nie wydaje swoich obywateli innym krajom, a z Peru nie ma umowy o ekstradycji.

Prokurator Ugaz powiedział, że są dwa sposoby postawienia Fujimoriego przed sądem. Można domagać się jego wydania dowodząc, że podczas pełnienia urzędu prezydenta działał jako obywatel Peru. Po drugie oskarżyć go o pogwałcenie praw człowieka, za co może być ścigany również w Japonii. (mag)

d4asg0s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4asg0s
Więcej tematów