PENTOR: Polacy o zmianach w Kodeksie Pracy
Ponad 60% Polaków jest zdania, że zmiany, zaproponowane przez rząd w Kodeksie Pracy, nie ułatwią znalezienia zatrudnienia. Taki jest wynik sondażu, jaki na zlecenie Polskiego Radia przeprowadził Instytut Badania Opinii i Rynku PENTOR.
22.03.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Ankietowani odpowiadali na pytanie, czy takie zmiany, jak możliwość dowolnie długiego zatrudniania na czas określony czy obniżenie o połowę stawek za pierwsze cztery godziny nadliczbowe, będą ułatwiać znalezienie pracy. Twierdząco odpowiedziało prawie 28% badanych, przeciwnego zdania było 61% ankietowanych, a 11% pytanych nie ma w tej sprawie zdania.
Jerzy Głuszyński z PENTORA zwrócił uwagę, że propozycje zmian w Kodeksie Pracy częściej popierają ludzie młodzi, dla których mogą być one szansą na znalezienie pracy. Zgodnie z zasadą: ci, którzy mają pracę boją się, że po wprowadzeniu zmian mogą ją stracić, a osoby, które mają problemy ze znalezieniem pracy skłaniają się ku wszelkim zmianom, które mogą sytuację poprawić - powiedział Głuszyński. Dodał, że jest to typowy przypadek, kiedy trudno oczekiwać jednoznacznych reakcji społecznych na tego rodzaju zmiany.
PENTOR przeprowadził sondaż na 800-osobowej próbie Polaków, posiadających telefony stacjonarne. (jask)