Trwa ładowanie...
d15buyv

Pentagon wydaje miliony dolarów na psucie dziennikarstwa

Pentagon wydaje miliony dolarów na łamanie zasad zachodniego dziennikarstwa - komentuje "The New York Times" doniesienia o artykułach redagowanych przez amerykańskich wojskowych i później publikowanych w prasie w Iraku.

Share
d15buyv

Nawet jeśli Departament Stanu USA i amerykańska agencja rozwoju międzynarodowego płacą (...) miliony dolarów za pomoc w szkoleniu dziennikarzy i promocję profesjonalnych i niezależnych irackich mediów, Pentagon płaci o wiele więcej (...) za pracę, która wydaje się łamać podstawowe zasady zachodniego dziennikarstwa - twierdzi dziennik.

Pokazujesz światu, że nie żyjesz według zasad, którym hołdujesz i tracisz całą wiarygodność - zauważa na łamach "NYT" wiceprezes Międzynarodowego Centrum dla Dziennikarzy w Waszyngtonie.

Według dziennika, kilkanaście z tych artykułów przygotowanych przez wojsko, a potem omawianych przez "NYT" prezentowało różnorodne pozytywne wiadomości o irackiej gospodarce, bezpieczeństwie, rebelii i przyszłości politycznej. Niektóre napisano w formie newsów, inne miały postać komentarzy czy też ogłoszeń służb publicznych - podkreśla gazeta.

Wcześniej "Los Angeles Times" powołując się na wojskowe dokumenty oraz oficerów, którzy pragnęli zachować anonimowość napisał, że artykuły rzekomo redagowane przez niezależnych dziennikarzy wychwalają amerykańsko-iracką współpracę, krytykują natomiast działania rebeliantów. Gazeta dodawała, że armia USA zapłaciła już irackim gazetom za publikację kilkudziesięciu artykułów.

Pentagon zapowiedział, że zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy.

d15buyv

Podziel się opinią

Share
d15buyv
d15buyv
Więcej tematów