Pełnia w marcu 2024. Robaczy Księżyc pojawi się na niebie
Już niebawem nocne niebo rozświetli pierwsza z wiosennych pełni Księżyca. Zjawisko to będzie wyjątkowe pod kilkoma względami. Kiedy możliwa będzie obserwacja marcowej pełni? Dlaczego jest nazywana Robaczym Księżycem?
Data pierwszej wiosennej pełni Księżyca jest kluczowa dla chrześcijan. Od terminu, w którym wystąpi zjawisko uzależniona jest bowiem data świąt Wielkanocnych - te zgodnie z tradycją są obchodzone w pierwszą niedzielę wypadającą po pierwszej z pełni występujących w czasie wiosny. W 2024 roku zjawisko to będzie jednak wyjątkowe nie tylko z tego względu. Podczas marcowej pełni Księżyca nastąpi jego zaćmienie. Czy będzie widoczne w Polsce?
Kiedy będzie pełnia Księżyca w marcu?
Najbliższa pełnia Księżyca będzie miała miejsce już w poniedziałek 25 marca. Maksimum tej fazy Srebrnego Globu nastąpi dokładnie o godzinie 8:01 czasu polskiego. Nie oznacza to jednak, że obserwacja tego zjawiska będzie na tej szerokości geograficznej niemożliwa - świetlista tarcza w pełnej okazałości będzie widoczna na niebie zarówno w noc poprzedzającą, jak i następującą po tym terminie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Marcowy Księżyc w pełni przysłoni ziemski cień, powodując zaćmienie naturalnego satelity Ziemi. Zjawisko to będzie miało postać półcieniową. Nie będzie jednak widoczne w Polsce.
Pełnia Robaczego Księżyca. Skąd nazwa zjawiska występującego w marcu?
Pełnia Księżyca, która występuje w marcu, nosi zwyczajowe nazwy. Najpopularniejszymi określeniami używanymi wobec tego zjawiska są: Księżyc Robaczy, Sokowa Pełnia Księżyca, Pełnia Śmierci, Skrzypiąca Pełnia, Czysta Pełnia oraz Pełnia Klonowa.
Skąd pochodzą potoczne określenia pełni? Najczęściej nazwy te wywodzą się od terminów, którymi zjawisko to nazywały dawne ludy Ameryki Północnej i Europy. Określenia te nawiązywały najczęściej od zjawisk i zmian obserwowanych w przyrodzie w czasie występowania pełni.