Pełnia. Marzec 2024. Zbliża się Robaczy Księżyc
Pełnie Księżyca są zjawiskami astronomicznymi widocznymi najczęściej raz na miesiąc. Kiedy nadarzy się najbliższa okazja do podziwiania Księżyca w tej fazie? W marcu tarcza Srebrnego Globu w pełnej okazałości pojawi się w drugiej połowie miesiąca.
Marcowa pełnia Księżyca będzie jednocześnie pierwszą z występujących w czasie wiosny. Kiedy możliwe będzie podziwianie naturalnego ziemskiego satelity w pełnej krasie? Dlaczego pełnia w trzecim miesiącu roku nosi nazwę robaczej?
Kiedy pełnia Księżyca w marcu 2024?
Pełnie Księżyca są zjawiskami, które trudno przegapić. Tarcza Srebrnego Globu stanowi bowiem największy i najjaśniejszy obiekt rozświetlający nocne niebo. Którego dnia miesiąca możliwa będzie jej obserwacja? Najbliższa - Pełnia Robaczego Księżyca - pojawi się w ostatni poniedziałek marca, a więc 25 marca 2024.
Maksimum tego zjawiska przypada o 8:01. Księżycowa tarcza będzie jednak doskonale widoczna w noc poprzedzającą oraz następującą po tym terminie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tajemnicze pudło zakopane w ziemi. Służby zabezpieczyły odkrycie
Co ciekawe, w czasie pełni Księżyca w marcu nastąpi również półcieniowe zaćmienie ziemskiego satelity. Zjawisko to nie będzie jednak widoczne w Polsce.
Pełnia marzec 2024. Dlaczego nosi nazwę Robaczego Księżyca?
Pełnie Księżyca w poszczególnych miesiącach noszą zwyczajowe nazwy. Te najczęściej wywodzą się od terminów, jakimi zjawisko to określały dawne ludy Ameryki Północnej oraz Europy.
Pełnia w marcu nazywana jest najczęściej Księżycem Robaczym. To określenie nawiązujące do pierwszych widocznych oznak wiosny i śladów pozostawianych przez robaki i owady na rozmarzającej ziemi. Innymi nazwami zjawiska są: Skrzypiąca Pełnia, Pełnia Śmierci, Czysta Pełnia czy Sokowa Pełnia Księżyca.