Pełnia Koźlego Księżyca. Już wkrótce pojawi się na nocnym niebie
Kiedy wypadnie lipcowa pełnia Księżyca? To zjawisko, na które czeka wielu miłośników astronomii. Chociaż wypada cyklicznie, każdego miesiąca jego dokładny termin różni się od siebie. Dlaczego pełnię w lipcu nazywa się Pełnią Burzową?
Pełnia Księżyca to zjawisko, podczas którego Srebrny Glob znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Jego tarcza jest widoczna w całości, stanowiąc najjaśniejszy punkt nocnego nieba.
Pełnia w lipcu. Kiedy wypada?
Lipcowa Pełnia Księżyca będzie miała miejsce w poniedziałek 3 lipca. Kulminacja tego zjawiska nastąpi o godzinie 13:40 czasu polskiego. Nie oznacza to jednak, że jego obserwacja będzie niemożliwa. Koźli Księżyc będzie widoczny w noc poprzedzającą i następującą po wskazanej dacie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Księżycowa wyspa - jedyna taka w archipelagu
Pełnię Księżyca będzie można podziwiać w całej Polsce. Jedynym czynnikiem, który może zaburzyć lub nawet uniemożliwiać obserwację, będzie zachmurzone niebo.
Pełnia lipiec 2023. Dlaczego jest nazywana Koźlim Księżycem?
Pełnie Księżyca mają swoje zwyczajowe nazwy. Najczęściej nawiązują one do tradycji rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, którzy nadawali poszczególnym pełniom nazwy związane z obserwacją cyklów życia przyrody. Pełnia Księżyca w lipcu nosi nazwę Pełni Koźlego Księżyca. Dlaczego? W lipcu samce saren, kozły, zrzucają swoje poroże, by zrobić miejsce dla nowych rogów. Pełnia w lipcu jest nazywana także:
- pełnią burzową - od licznie występujących w tym czasie burz
- pełnią sienną - ze względu na wypadający w tym czasie okres zbiorów.
Niemal miesiąc po lipcowej pełni Księżyca na niebie pojawi się Superksiężyc. Co ciekawe, w sierpniu będziemy mieli do czynienia nie z jedną a z dwoma pełniami - na początku oraz na końcu miesiąca.