Trwa ładowanie...

Pełne świątynie na wschodzie Polski. Kościół podał też dane o religii

Czterech na dziesięciu polskich katolików regularnie bierze udział w niedzielnych mszach - wynika z kościelnych danych za rok 2018. Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC podał też dane dotyczące nauczania religii w szkołach.

Pełne świątynie na wschodzie Polski. Kościół podał też dane o religiiŹródło: 123RF
d2uhilr
d2uhilr

38,2 proc. katolików uczestniczyło w 2018 roku w niedzielnej mszy, przy 38,3 proc. rok wcześniej - wynika z zaprezentowanego właśnie Rocznika Statystycznego Kościoła katolickiego w Polsce "Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia AD 2020". Mimo tytułu wszystkie dane dotyczą roku 2018. Wynika z nich, że do komunii przystępowało 17,3 proc. polskich katolików (17 proc. w roku 2017).

Najwięcej wiernych w niedzielę odwiedza świątynie w diecezjach: tarnowskiej (71,3 proc.), rzeszowskiej (64,3 proc.) oraz przemyskiej (60,4 proc.). Najniższy poziom uczestnictwa w niedzielnej mszy odnotowano w diecezjach szczecińsko-kamieńskiej (24,1 proc.) i łódzkiej (24,5 proc.).

"Niewielkie różnice, w porównaniu z poprzednim rokiem, są na granicy błędu statystycznego, dlatego nie mogą być one podstawą do wyciągania wniosków co do ewentualnego spadku lub wzrostu.
Można twierdzić, że praktyki religijne katolików w Polsce są na stałym poziomie" - napisał w komentarzu do wyników raportu ks. dr Wojciech Sadłoń, dyrektor kościelnego instytutu.

Zobacz też: Abp Marek Jędraszewski ostrzegał przed ekologizmem. Co na to Szymon Hołownia?

Z przedstawionych danych wynika, że w Polsce jest ponad 10,3 tys. parafii katolickich, w których posługuje ok. 20,5 tys. księży.

d2uhilr

Religia w szkołach

Z danych ISSK wynika, że w roku szkolnym 2018/2019 na lekcje religii uczęszczało 88 proc. uczniów. Najwięcej z nich brało udział w zajęciach w szkołach diecezji: pelplińskiej (99 proc.), rzeszowskiej (99 proc.) i przemyskiej (98,6 proc.). Najmniej uczniów było w archidiecezji warszawskiej (74,8 proc.) oraz diecezji sosnowieckiej (75,2 proc.) oraz łódzkiej (77,7 proc.).

Lekcje religii prowadzi więcej osób świeckich (58 proc.) niż księży czy zakonnic.

Według danych Kościoła z 34 diecezji lekcje etyki zorganizowano w 2018 r. w ok 1,9 tys. placówek edukacyjnych. W zajęciach uczestniczył 1 proc. wszystkich uczniów.

d2uhilr

Instytut zbiera również informacje na temat liczby zakonników i sióstr zakonnych, duszpasterstwa rodzin czy zabytków sakralnych.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2uhilr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uhilr
Więcej tematów