Trwa ładowanie...
d1v0i9n

Pedofilia w Kościele. Piotrowicz broni się ws. księdza z Tylawy

"Tylko nie mów nikomu" wywołał niemałą burzę w Polskę. Na fali dyskusji przypomniano, że Stanisław Piotrowicz w przeszłości bronił księdza, który w 2004 roku został skazany za molestowanie sześciorga dzieci. Teraz głos zabrał sam polityk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stanisław Piotrowicz broni się ws. księdza z Tylawy
Stanisław Piotrowicz broni się ws. księdza z Tylawy (PAP, Fot: Marcin Obara)
d1v0i9n

Wszystko zaczęło się od słów posłanki Kamili Gasiuk-Pihowicz, która podczas środowego posiedzenia Sejmu powiedziała, że ustawa zaostrzająca kary za czyny pedofilskie ma być procedowania w komisji sprawiedliwości, "której szefuje człowiek, który rozmydlał winę księdza z Tylawy". Wspomniany duchowny został w przeszłości skazany za pedofilię.

Chodzi o Stanisława Piotrowicza. Polityk postanowił zabrać głos w tej sprawie.

- W tej sprawie fakty polegają na tym - nie prowadziłem śledztwa w tej sprawie, wielokrotnie informowałem o tym media, nie wykonywałem w tej sprawie żadnych czynności procesowych i nie podejmowałem merytorycznych decyzji. Nadużyciem jest przypisywanie mi sformułowań, które nie są sformułowaniami mojego autorstwa - tłumaczył Piotrowicz.

d1v0i9n

Zobacz także: Pedofilia w kościele. Zasłonili pomnik księdza w Licheniu

"Daj ciumka". Sprawa księdza z Tylawy

Po emocjach związanych z premierą filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" przypomniano sprawę z początku poprzedniej dekady, która dotyczyła księdza z Tylawy pod Krosnem w woj. podkarpackim. Postępowanie prowadził wówczas inny prokurator, ale Piotrowicz często wypowiadał się w mediach na temat śledztwa.

d1v0i9n

Działania duchownego Piotrowicz tłumaczył ojcowską czułością i umiejętnościami terapeutycznymi. - Dla dzieci nocowanie w obcym domu jest atrakcją. Kąpiel wynikała zaś z tego, że dzieci były brudne. Całowanie w usta według niego było na zasadzie "daj ciumka" czy "gilgotanie brodą" - wyjaśniał Piotrowicz 18 lat temu dziennikarzom.

Kiedy decyzję o umorzeniu zaskarżono, sprawą zajęli się śledczy z Jasła. W 2004 r. ksiądz został skazany na dwa lata więzienia z zawieszeniem na pięć za molestowanie sześciorga dzieci.

#OczekujeReakcji

Film Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" przedstawia przypadki ofar pedofilów w polskim Kościele. Wystarczyło kilka godzin, aby zareagowali politycy i hierarchowie. Tym razem nie może skończyć się na kilkudniowej pamięci. Film Sekielskiego musi spowodować konkretne decyzje.

d1v0i9n

W ramach akcji Wirtualnej Polski #OczekujeReakcji pytamy, jakich decyzji i od kogo oczekują rodacy. Zachęcamy was, żebyście dołączyli - wystarczy kliknąć TUTAJ.

Film Tomasza i Marka Sekielskich o pedofilii w polskim Kościele premierowo pokaże Telewizja WP. Pierwsza emisja w czwartek, 16 maja, o godzinie 23.00. Kolejne w piątek i niedzielę.

Telewizja WP jest dostępna naziemnie na ósmym multipleksie (MUX8), na platformie NC+ (kanał: 73) oraz w kablówkach, m.in.: UPC (kanał 116/158), Vectra (128), Multimedia (38), Netia (30), Inea (28), Toya (25) i wielu innych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1v0i9n

Podziel się opinią

Share

d1v0i9n

d1v0i9n
Więcej tematów