Trwa ładowanie...

PE zajmie się immunitetami Wąsika i Kamińskiego. Prace od września

Komisja prawna Parlamentu Europejskiego we wrześniu zajmie się wnioskiem prokuratora generalnego Adama Bodnara o uchylenie immunitetów europosłom PiS Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi - przekazał europoseł KO Dariusz Joński.

PE zajmie się immunitetami Wąsika i Kamińskiego. Prace od wrześniaPE zajmie się immunitetami Wąsika i Kamińskiego. Prace od wrześniaŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d3ift84
d3ift84

Prokurator generalny Adam Bodnar przekazał do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego wnioski o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posłów do Parlamentu Europejskiego Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - przekazała Prokuratura Krajowa w poniedziałkowym komunikacie.

Odpowiednia komisja w europarlamencie zajmie się tym wnioskiem już we wrześniu - po wakacyjnej przerwie. - Będzie to jedna z pierwszych spraw, którymi zajmie się komisja prawna JURI, a właściwie działająca przy niej podkomisja zajmująca się immunitetami - przekazał Dariusz Joński. Wraz z Michałem Szczerbą zapowiadał on wcześniej, że obejmą europoselskim monitoringiem grupę ds. immunitetowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Obajtek w europarlamencie. Joński mówi o uchyleniu immunitetu

- Kaczyński bierze na sztandary ludzi, którzy mają problemy z prawem. To jest kompromitacja, dlatego Kamińskiemu i Wąsikowi immunitet musi zostać zdjęty i muszą zostać osądzeni w Polsce - podkreślił europoseł KO.

d3ift84

Ocenił, że nie będą to ostatnie wnioski o uchylenie immunitetu europosłom PiS. - Po raporcie Najwyższej izby Kontroli, który pokazał zaniżenie ceny Lotosu o prawie 5 miliardów złotych, zdziwiłbym się, gdyby osoba, która odpowiadała za całą transakcję, chodziła na wolności - dodał Joński, nawiązując do byłego szefa Orlenu Daniela Obajtka, który również objął mandat europosła po wyborach europejskich w czerwcu

Immunitet PE. Zasady są precyzyjnie opisane

Procedura odebrania immunitetu przez Parlament Europejski rozpoczyna się od wniosku właściwego organu państwa członkowskiego, w tym przypadku prokuratury.

Zasady uchylenia immunitetu precyzyjnie opisuje art. 9 Regulaminu PE.

Po zakwalifikowaniu wniosku przez przewodniczącego PE jako zasadnego trafia on do analizy przez grupę zajmującą się immunitetami poselskimi przy komisji JURI. Następnie, po przyjęciu raportu grupy, procedurę odczytuje przed salą plenarną przewodniczący PE. W sytuacji braku sprzeciwu ze strony posłów immunitet jest uchylany.

d3ift84
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ift84
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ift84
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj